PROSZĘ NA DZISIAJ 5 Zaznacz poprawne uzupełnienie zdania A lub B oraz jego uzasadnienie 1. albo 2. Do rozdzielenia mieszaniny wody z alkoholem etylowym wykorzystuje się A. destylację, 1. różną gęstość. ponieważ składniki mieszaniny mają B. rozdzielacz, 2. różne temperatury wrzenia. E To doświadczenie muszę znać 6 Uzupełnij nazwy elementów zestawu do sączenia przedstawio- nego na fotografii. Następnie podkreśl odpowiednie wyrażenia, tak aby powstał poprawny opis tej metody rozdzielania. 1. 3. 4. 2. 1 2 3 Mieszaninę cieczy z substancją stałą przelewa się przez sączek / przesącz z bibuły. Pozostaje na nim roztwór / substancja stała. Przezroczysta ciecz, która spływa do zlewki, to przesącz / osad. Me- todę tę można zastosować, gdy substancja stała rozpuszcza się, nie rozpuszcza się w cieczy. W taki sposób można rozdzielić na skład- niki m.in. mieszaninę wody z cukrem / wody z piaskiem / mleka z miodem / wody z dodatkiem barwnika / wody z pieprzem. 4 Uzupełnij schemat doświadczenia, wpisując nazwy składników mieszanin, oraz dopa- suj do nich odpowiednie metody rozdzielania. Odpowiedzi wybierz spośród podanych. woda z octem. opiłki żelaza ze sproszkowaną siarką. woda z oliwą. użycie magnesu • użycie rozdzielacza. destylacja​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Do rozdzielenia mieszaniny wody z alkoholem etylowym wykorzystuje się A. destylację, ponieważ składniki mieszaniny mają 2. różne temperatury wrzenia.

Mieszaninę cieczy z substancją stałą przelewa się przez sączek z bibuły. Pozostaje na nim substancja stała. Przezroczysta ciecz, która spływa do zlewki, to przesącz . Metodę tę można zastosować, gdy substancja stała nie rozpuszcza się w cieczy. W taki sposób można rozdzielić na składniki m.in. mieszaninę wody z piaskiem , wody z pieprzem.

Uzupełnij schemat doświadczenia, wpisując nazwy składników mieszanin, oraz dopasuj do nich odpowiednie metody rozdzielania:

woda z octem- destylacja

opiłki żelaza ze sproszkowaną siarką- użycie magnesu

woda z oliwą- użycie rozdzielacza

Wyjaśnienie: