notatka z środowiska przyrodniczego azji

Odpowiedź :

Niech będzie :)

1. Ukształtowanie powierzchni:

Azja jest kontynentem wyżyno-górskim. Wyżyny i góry zajmują około 75% jej obszaru. Najwyższe łańcuchy górskie znajdują się w południowej części Azji. Są to na przykład Himalaje, Karakorum oraz Hindukusz.

2. Kontrasty ukształtowania powierzchni :

Azja jest kontynentem kontrastów wysokościowych. Na jej obszarze znajduje się zarówno najwyższy szczyt ziemi - Mount Everest (8848 m n.pm.), jak i najgłębsza depresja - wybrzeże Morza Martwego (430m p.p.m.). To największa na świecie różnica wysokości między najwyższym a najniższym punktem na jednym kontynencie. Wynosi ona aż 9278m.

3.Budowa geologiczna :

Azja ma bardzo zróżnicowaną budowę geologiczną. Najstarszą część kontynentu tworzą skały powstałe ponad 1,5 mld lat temu. Najstarsze azjatyckie góry powstały ponad 450 mln lat temu. To między innymi Sajany oraz zachodnia część Tienszanu. Młode góry, powstałe w czasie alpejskich ruchów górotwórczych, tworzą w Azji dwa pasy. Oba pasy młodych gór znajdują się w aktywnej strefie sejsmicznej, dlatego na ich obszarze często występują trzęsienia ziemi oraz wybuchy wulkanów.

4. Klimat Azji :

* położenie geograficzne i wielkość kontynentu,

* wyżynno-górska rzeźba terenu,

* cyrkulacja monsunowa,

* ciepłe i zimne prądy morskie.

5. Kontrasty klimatyczne i roślinne :

Azja jest kontynentem o największych na świecie kontrastach klimatycznych. Obszary o najwyższym na świecie rocznych sumach opadów kontrastują z obszarami o znikomych opadach. Warunki klimatyczne Azji wpływają na duże zróżnicowanie szaty roślinnej.

6. Sieć rzeczna :

Sieć rzeczna ma układ promienisty. To oznacza , że większość dużych rzek bierze swój początek na górskich obszarach położonych w centrum kontynentu i spływa w kierunku trzech oceanów. Tam, gdzie opady atmosferyczne są obfite, sieć rzeczna jest dobrze rozwinięta. W tej części kontynentu płynie między innymi Jangcy - najdłuższa rzeka w Azji i trzeciapod względem długoście rzek świata (6380 km).

7 Ciekawostka (dodatek ode mnie :)

Spośród wszystkich stale zamieszkiwanych kontynentów na świecie największą średnią wysokość ma właśnie Azja (990 m n.p.m.). Obszary leżące powyżej 1000 m n.p.m. stanowią aż 30% powierzchni tego kontynentu.

DOCEŃ PRACE :)