Znajdź różnice między biblia a opowiadaniem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
a) Wskaż zdarzenia niezgodne z biblijnym pierwowzorem.
b) Skonfrontuj wiedzę narratora opowiadania i narratora biblijnego.
c) Opisz różnice w odczuciach bohaterów.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

a) W tekście Grudzińskiego autor zabiera czytelnika w świat biblijny opisany ze szczegółami zarówno odczuć głównego bohatera jak i opisem świata przedstawionego. W biblijnym pierwowzorze nie ma żadnej wzmianki o żonie Abrahama Sarze oraz o jego wątpliwościach co do spełnienia prośby Boga.

W Księdze Rodzaju (Biblia) nie ma opisu całego procederu przygotowań do złożenia ofiary czy też przeciwności losu np. upuszczenie noża przez Abrahama, śmierć sługi przez odnalezienie zaginionego narzędzia.

b) Narrator biblijny oszczędnie opisuje wydarzenia. Wypowiedź narratora jest rzeczowa ,bez ukazywania emocji, odczuć głównego bohatera czy też jego syna. Autor Księgi Rodzaju nie daje odbiorcy ponieść się wodzy fantazji. Natomiast Grudziński ma szeroką wiedzę dotyczącą sytuacji, osób, wszelkich nazw miejsc. Jest bardzo dobrze zorientowany w sytuacji, bombarduje czytelnika znajomością odczuć bohaterów zarówno pierwszoplanowych jak i  tych pominiętych w Biblii (np. żona Sara).

c) W tekście biblijnym Abraham jest przedstawiony jako bezwzględny ojciec ,posłuszny boski sługa, który bez zastanowienia jest skłonny do największego  posłuszeństwa Bogu a zarazem okrucieństwa względem swego syna.

Grudziński przedstawia Abrahama jako człowieka, który potrafi zaplanować synobójstwo lecz popełnia drobne błędy. Abraham w opowiadaniu Grudzińskiego jest przedstawiony jako zatroskany ojciec i mąż ,który kocha swego syna. Przedstawiony został również jako człowiek ,który zmienił się z kochającego ojca i męża w pozbawionego uczuć ,po próbie zabicia syna.

Wyjaśnienie: