Napisz rozprawkę na temat Jak można marzenie o wolności przekształcić w czyn? 1 argument z całego wesela +1 argument z innej książki PROOOOSZE o pomoc pls potrzebuje na jutro !!!

Odpowiedź :

Wolność jest bardzo ważną wartością. Dobrze to widać na przykładzie historii Polski ukazanej w literaturze i nie tylko. Wiele pokoleń Polaków w imię wolności nie wahało się poświęcić najwyższych wartości, włącznie z własnym życiem. Czemu jednak te aspiracje nie zawsze udawało się przekształcić w czyn? Mogło to wynikać z podziałów społecznych i słabości państwa.

Podczas walki o wolność ważna jest współpraca całego społeczeństwa. Niestety, nie zawsze była ona możliwa, co opisuje Wyspiański w Weselu. Mimo chłopomanii i pozornej jedności w ówczesnej Polsce istniały duże różnice społeczne. Inteligenci zbywali chłopów, ktozy interesowali się polityką (świadczy o tym dialog Czepca i Dziennikarza rozpoczynający dramat). Porozumienia między oboma warstwami nie ułatwiała też wzajemna pamięć o Rabacji Galicyjskiej, kiedy to chłopi podburzeni przez Austriaków napadali na dwory szlacheckie.

Inteligencja z jednej strony zdawała sobie sprawę z tego, że aby powstanie mogło się udać należy zaangażować w nie również chłopów, ale z drugiej strony obawiała się chłopskiego temperamentu, który jeśli będzie niewłaściwie wykorzystany- może zwrócić się przeciwko nim.

Historia niejednokrotnie pokazywała zarówno to, że tylko zjednoczony naród jest w stanie przeciwstawić się wrogowi, jak i to, że Polacy jednoczyli się tylko w naprawdę trudnych sytuacjach. Natomiast, gdy sytuacja przynajmniej trochę się poprawiła- podziały na nowo się pogłębiały.

Aby odnieść sukces w walce o wolność, potrzebna jest też silna i dobrze przeszkolona armia. Niejednokrotnie przychodziło nam się zmierzyć z o wiele silniejszym wrogiem. Walka była wówczas z góry skazana na klęskę. Tak było między innymi w powieści Aleksandra Kamińskiego pod tytułem Kamienie na szaniec.

Polska, która zaledwie 20 lat wcześniej odzyskała niepodległość została zaatakowana przez o wiele silniejszą i lepiej uzbrojoną armię niemiecką, która w tamtych czasach była jedną z najpotężniejszych armii. Wielu młodych ludzi, takich jak Rudy, Alek i Zośka nie zawahało się poświęcić swoich marzeń, a w ostateczności również i życia w imię walki o Polskę. Niestety, nie mieliśmy wówczas zbyt silnej armii, przez co nie byliśmy w stanie zbyt długo prowadzić zbrojnej walki. Z tego powodu wielu młodych ludzi zdecydowało się na działalność sabotażową. Niestety, to było za mało, ponieważ zostaliśmy zaatakowani z dwóch stron i byliśmy pozostawieni bez pomocy sojuszników.

Wiem, nie są to jakieś wybitne argumenty, ale pisałam to na szybko.