Odpowiedź :
Drodzy Koledzy i Koleżanki !!!
Wiem, że temat, jaki chcę poruszyć w swym przemówieniu dla wielu jest nudny i nieciekawy. Mianowicie pozwolę sobie przybliżyć Wam zalety czytania lektur szkolnych.
Wiem, że wielu z was traktuje tą czynność jako uciążliwy obowiązek i wręcz go unika jak może. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie lektury nam się podobają, każdy lubi coś innego, ale wiele z tych książek to klasyki, naprawdę bardzo interesujące. Niektóre uczą nas patriotyzmu np. „Kamienie na szaniec”, „Pan Tadeusz” a przecież nie od dziś wiadomo że Polska to kraj o bogatej historii i wstyd nie znać losów własnej Ojczyzny.
Ponadto z lektur możemy nauczyć się co znaczy prawdziwa przyjaźń np. „Ten obcy” czy wspomniane wyżej „Kamienie na szaniec” – gdzie tragiczne losy trójki przyjaciół Alka, Rudego i Zośki są wyrazem prawdziwego bohaterstwa.
Inną kwestią jest fakt, że każdy z nas jeśli chce być uznawany za człowieka inteligentnego, powinien znać utwory naszych wybitnych twórców np. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Stefana Żeromskiego, czy noblistów Henryka Sienkiewicza i Władysława Reymonta.
Czasami jest tak w życiu, że nie wiemy jak postąpić i to właśnie bohaterowie literaccy mogą okazać się dla nas wzorem do naśladowania, chociażby Ania Shirley z „Ani z Zielonego Wzgórza” czy Jan Bytnar – dla mnie niekwestionowany numer 1, jeśli chodzi o pozytywnych bohaterów literackich.
Na zakończenie powiem jeszcze raz – warto czytać lektury. Z nich uczymy się historii naszego kraju, dowiadujemy się jak żyli ludzie w innych epokach i z jakimi wtedy musieli borykać się przeciwnościami losu, a ponadto czytanie samo w sobie jest bardzo ekscytujące.
Dziękuję za uwagę!