Odpowiedź :
Odpowiedź:
1772-W Petersburgu Rosja i Prusy podpisały układ ustalający warunki I rozbioru Rzeczypospolitej. I rozbiór Polski: Ambasadorowie Rosji, Prus i Austrii państw złożyli w Warszawie jednobrzmiące deklaracje o przeprowadzeniu rozbioru, żądając zwołania sejmu dla przeprowadzenia zmian terytorialnych.
1791-Na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową – Konstytucję 3 Maja, drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawę zasadniczą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. ... Sejm Wielki uchwalił akt „Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów”.
1792-W Targowicy przeciwnicy reform Sejmu Czteroletniego, ze Stanisławem Potockim i Sewerynem Rzewuskim na czele, ogłosili zawiązanie konfederacji przeciwko Stanisławowi Augustowi i Konstytucji 3 maja; w rzeczywistości konfederację zawiązano 27 kwietnia 1792 r. w Petersburgu w uzgodnieniu z cesarzową Rosji Katarzyną II.
1793-W 1793 r. odbył się w Grodnie sejm rozbiorowy, który pod presją obu zaborców wyraził milczącą zgodę na kolejny rozbiór kraju, zawarł nierównoprawny traktat pokojowy z Rosją, przywrócił Radę Nieustającą, rozwiązał też konfederację targowicką. Był to ostatni sejm Rzeczypospolitej szlacheckiej.
1794-24 marca 1794 roku, na Rynku Głównym w Krakowie Naczelnik Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę, ogłaszając tym samym akt powstania narodowego, znanego w historii jako Insurekcja Kościuszkowska. Była to ostatnia próba ratowania Rzeczpospolitej
1795-dokonano III rozbioru Polski. 24 października 1795 roku dokonano III rozbioru Polski, który na 123 lata przekreślił istnienie niepodległego państwa polskiego. Rozbiory I Rzeczpospolitej, przeprowadzone przez sąsiednie mocarstwa – Rosję, Prusy i Austrię – zostały zapoczątkowane w 1772 r.
1797-We Włoszech powstały Legiony Polskie; umowę z Republiką Lombardii o powołaniu pierwszej po III rozbiorze polskiej formacji wojskowej podpisał gen. Jan Henryk Dąbrowski. Dąbrowski wydał odezwę zachęcającą do wstępowania do Legionów.
1807-Napoleon Bonaparte podpisał dekret o utworzeniu Legii Polskiej, przemianowanej w lipcu 1807 r. ... Car Aleksander I Romanow podpisał w Taurogach zawieszenie broni, które poprzedziło traktat pokojowy z Napoleonem Bonaparte z Tylży. W rezultacie tego porozumienia powstało Księstwo Warszawskie.
1809-19 kwietnia 1809 roku w czasie wojny z Austrią na terenie dzisiejszej gminy Raszyn zsoatała stoczona bitwa przez wojska polskie i saskie, dowodzone przez księcia Józefa Poniatowskiego, z korpusem wojsk austriackich, pod dowództwem arcyksięcia Ferdynanda Karola d'Este.
Odpowiedź:
1772- I rozbiór Polski
1791 -uchwalenie Konstytucji 3 maja
1792- konfederacja targowicka i wybuch wojny w obronie konstytucji 3 maja
1793- II rozbiór Polski
1794-insurekcja kościuszkowska
1795- III rozbiór Polski
1797- powstanie Legionów Polskich we Włoszech i "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech"
1807- Pokój w Tylży i utworzenie Księstwa Warszawskiego
1809r - bitwa pod Raszynem
1812- wyprawa Napoleona na Rosję
1815 -Bitwa pod Waterloo i kęska Napoleona,
1815- na kongresie wiedeńskim podjęto decyzję o podziale ziem Księstwa Warszawskiego i utworzeniu:
Królestwa Polskiego w unii personalnej z Rosją,
Wielkiego Księstwa Poznańskiego podległego Prusom
Rzeczpospolitej Krakowskiej pod nadzorem wszystkich zaborców.
Wyjaśnienie:
Dopisałam, proszę :))