Odpowiedź :
Odpowiedź:
Badamy zależność przyspieszenia od masy ciała
Wyjaśnienie:
hipoteza badawcza: Druga zasada dynamiki Newtona głosi iż:
"Jeśli siły działające na ciało nie równoważą się, to ciało porusza się z przyspieszeniem wprost proporcjonalnym do siły wypadkowej, a odwrotnie proporcjonalnym do masy ciała. Kierunek i zwrot przyspieszania jest zgodny z kierunkiem i zwrotem siły wypadkowej. Współczynnikiem proporcjonalności między tymi dwoma wielkościami jest masa."
=
Potrzebne materiały: tor powietrzny z wózkiem o masie 1 kg, bloczek, ciężarek o masie pięciu gramów (m = 5 g), nić nierozciągliwa, taśma papierowa, strzykawka z płynem zamocowana do wózka, by krople spadały na taśmę, która znajduje się na stole.
Przebieg doświadczenia
Wypoziomujemy tor powietrzny, zamocujemy bloczek i umieszczamy go w najdalszym punkcie na torze. Zawieszamy ciężarek na nici. Wykorzystujemy taśmę kładąc ją na stole, by krople z płynem kolorowym spadały ze strzykawki na nią. Następnie pozwalamy opadać ciężarkowi.
TABELA POMIARÓW W ZAŁĄCZNIKU
Obserwacje
Wartość średniej prędkości rośnie, a proporcja pomiędzy zmianą prędkości ciała do czasu, w którym ta zmiana ma miejsce (czyli Δv/Δt) jest stały. Zatem przyspieszenie jest stałe
Wniosek
Ciało porusza się ze stałym przyspieszeniem, zatem ruch jest jednostajnie przyspieszony.