Napisz notatkę o epoce starożytności minimum 10 zdań

Odpowiedź :

Odpowiedź:

W Mezopotamii dominowała muzyka wokalna, ale wykorzystywano też instrumenty: liry, harfy, flety, oboje. Liry i harfy były stopniowo rozbudowywane (od 3 do kilkunastu strun). Po raz pierwszy w znanej historii zastosowano progi na gryfach chordofonów. Pierwsze zachowane zabytki dokumentują nazwy strun liry.

Według obecnego stanu wiedzy, w starożytnej Mezopotamii prawdopodobnie nie istniała notacja muzyczna. Utwory przekazywane wyłącznie drogą pamięciową. Praktyce muzycznej (czyli wykonywaniu muzyki) przypisywano moc sprawczą, była traktowana na równi z magią i dostępna jedynie kapłanom.

Starożytny Egipt przyczynił się do rewolucji w muzyce. Poza muzyką religijną, związaną z kultem i ceremoniałem dworskim pojawiają się też dokumenty wskazujące na praktykę muzykowania świeckiego. Czyli po prostu Egipcjanie grali dla przyjemności. Co więcej, inaczej niż w Mezopotamii, muzykę (nawet sakralną) mogły wykonywać kobiety. Nic dziwnego, jako że egipski panteon obfitował w boginie.

Jednej z nich, Izydzie, poświęcony jest najbardziej z Egiptem kojarzony instrument, grzechotka nazywana sistrum. Poza tym w instrumentarium starożytnego Egiptu pojawiają się harfy, liry, lutnie, flety, fletnia pana i różnego rodzaju trąby.

instrumentarium greckie obejmowało chordofony i aerofony. Do pierwszej grupy należą kithara i lira – podobne instrumenty, posiadające pudło rezonansowe wygięte w łuk, połączone jarzmem (poprzeczką). Do tej poprzeczki przymocowane były struny. Grało się plektronem (czyli kościaną albo metalową płytką). Według greckiej mitologii na kitharze grał Apollo – bóg muzyki, przodownik dziewięciu Muz.

Innymi chordofonami byly harfa, psałterium, oraz służący do obserwacji teoretycznych monochord.

Wyjaśnienie: