Odpowiedź :
Zebraliśmy się tutaj, aby poruszyć ważny temat jakim jest nasze środowisko. Jak wiemy z roku na rok stan środowiska znacznie się pogarsza, dlatego jak najszybciej powinniśmy zacząć o nie dbać.
Możliwe, że nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale zanieczyszczone środowisko działa szkodliwie na nasze zdrowie, a nawet zagraża życiu. Zanieczyszczone powietrze wywołuje choroby dróg oddechowych, trujące metale przenikają do naszej żywności, a skażenie wód może prowadzić do masowych zachorowań, czyli epidemii. Ostatnio wzrasta ilość zachorowań na choroby alergiczne. Jeżeli nie zaczniemy dbać o środowisko, może nawet dojść do zagłady gatunku ludzkiego. Czy tego chcemy?
Zanieczyszczenie środowiska prowadzi do nasilenia się efektu cieplarnianego, który w krótkim czasie poprzez globalną zmianę klimatu utrudni warunki życia na Ziemia. Także dziura ozonowa ciągle się powiększa. Dziura ozonowa jest to zmniejszanie się ozonu w atmosferze, co prowadzi do wzrostu promieniowania ultrafioletowego. Promieniowanie to źle wpływa na nasze zdrowie - zmniejsza się odporność, powstają nowotwory skóry oraz ma niekorzystny wpływ na wzrok.
Zanieczyszczanie środowiska i dynamiczny rozwój przemysłu niekorzystnie wpływa na przyrodę. Coraz więcej gatunków roślin i zwierząt zagrożona jest wyginięciem. Zapewne każdy z nas lubi odpoczywać na świeżym powietrzu, wśród zieleni. Ale jeżeli nie zaczniemy dbać o środowisko taka forma relaksu niedługo może być niemożliwa.
Nasze środowisko jest bardzo zniszczone, dlatego każdy z nas powinien zacząć o nie dbać. Ochrona środowiska wydaje się być trudna. Prężcież nie mamy wpływu na to, ze jakiś duży zakład przemysłowy zanieczyszcza wodę poprzez brak oczyszczania ścieków. Jednak dbając o środowisko w naszym otoczeniu poprzez segregację śmieci, oszczędzanie wody i energii elektrycznej także pomagamy środowisku.
Jeśli nie zaczniemy dbać o środowisko to nasza planeta oraz gatunek ludzki może ulec całkowitej zagładzie. Czy tego chcemy?
Dziękuję za wysłuchanie mojego przemówienia.
Myśle ze pomogłem :)))
Odpowiedź:Ekologia zajmuje się badaniem powiązań między organizmami żywymi a środowiskiem abiotycznym (układy biologiczne istnieją w sieci powiązań między sobą i otaczającym je środowiskiem), opartych na różnego rodzaju interakcjach. Odkrywanie tych zjawisk dokonywało się od starożytności, ale ekologia jako samodzielna nauka rozwinęła się w zasadzie w XIX w. Ze względów zarówno filozoficznych jak i utylitarnych pojęcie „ekologia” używane bywa w szerokim kontekście znaczeniowym.