który zakup będzie kosztowal najwiecej?
A.70 dag gruszek
B.60 dag mandarynek
C.50 dag truskawek
D.40 dag winogron

cena za 1 kg:
gruszki 5zł
mandarynki 6zł
truskawki 7zł
winogrona 8zł​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1 kg = 100 dag, więc żeby wyliczyć cenę 10 dag , musimy podzielić cenę 1 kg każdego z owoców na 10.

i tak wyliczamy cenę:

A - gruszek

5 zł : 10= 0,50 zł za 10 dag,

teraz obliczamy cenę za 70 dag,

czyli 7 x 0,50= 3,50

B - mandarynek

6 zł : 10=0, 60 zł za 10 dag,

teraz obliczamy cenę za 60 dag,

czyli 6x 0,60= 3,60

C - truskawek

7 zł : 10 = 0,70 zł za 10 dag

teraz obliczamy cenę za 50 dag,

czyli 5 x 0,70 = 3,50

D- winogron

8 zł : 10= 0,80 zł za 10 dag,

teraz obliczamy cenę za 40 dag,

czyli 4x 0,80= 3,20

Porównujemy ceny zakupów poszczególnych owoców:

gruszki - 3,50 zł

mandarynki - 3,60 zł

truskawki - 3,50 zł

winogrona - 3,20 zł

i mamy odpowiedź:

Odpowiedź Najwięcej będzie kosztował zakup 60 dag mandarynek, za które zapłacimy 3,60 zł.

Odpowiedź:

B

Szczegółowe wyjaśnienie:

gruszki

1kg-5zł

70 dag- 3,5zł

mandarynki

1kg-6zł

60 dag- 3,6zł

truskawki

1kg-7 zł

50 dag- 3,5zł

winogrono

1kg- 8zł

40 dag- 3,2zł

Viz Inne Pytanie