Odpowiedź :
Odpowiedź:
1 kg = 100 dag, więc żeby wyliczyć cenę 10 dag , musimy podzielić cenę 1 kg każdego z owoców na 10.
i tak wyliczamy cenę:
A - gruszek
5 zł : 10= 0,50 zł za 10 dag,
teraz obliczamy cenę za 70 dag,
czyli 7 x 0,50= 3,50 zł
B - mandarynek
6 zł : 10=0, 60 zł za 10 dag,
teraz obliczamy cenę za 60 dag,
czyli 6x 0,60= 3,60 zł
C - truskawek
7 zł : 10 = 0,70 zł za 10 dag
teraz obliczamy cenę za 50 dag,
czyli 5 x 0,70 = 3,50 zł
D- winogron
8 zł : 10= 0,80 zł za 10 dag,
teraz obliczamy cenę za 40 dag,
czyli 4x 0,80= 3,20 zł
Porównujemy ceny zakupów poszczególnych owoców:
gruszki - 3,50 zł
mandarynki - 3,60 zł
truskawki - 3,50 zł
winogrona - 3,20 zł
i mamy odpowiedź:
Odpowiedź Najwięcej będzie kosztował zakup 60 dag mandarynek, za które zapłacimy 3,60 zł.
Odpowiedź:
B
Szczegółowe wyjaśnienie:
gruszki
1kg-5zł
70 dag- 3,5zł
mandarynki
1kg-6zł
60 dag- 3,6zł
truskawki
1kg-7 zł
50 dag- 3,5zł
winogrono
1kg- 8zł
40 dag- 3,2zł