Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Niedźwiedzie, popielice, koszatki, świstaki, bobaki, chomiki oraz zmiennocieplne: owady, pająki, węże a także płazy i gady.
U ssaków temperatura ich ciała obniża się do 1,8–2,0 °C, serce spowalnia swoją pracę a organizm susła korzysta z zapasów tłuszczu magazynowanego w lecie i jesieni.
2. Producenci to organizmy samożywne (autotroficzne), które same sobie wytwarzają pokarm, gdyż mają zdolność do syntezy złożonych związków organicznych z prostych związków nieorganicznych, a reducenci to organizmy cudzożywne , które żywią się martwą materią organiczną, powodując jej rozkład do prostych związków nieorganicznyc
Producenci- glony i sinice, które są elementami fitoplanktonu
Reducenci-grzyby, bakterie saprofityczne
3. Przyczyniają się do zwrotu substancji mineralnych do podłoża, te zaś służą następnie producentom do wytwarzania substancji organicznych. Przykłady: saprofity, detrytusofagi, saprobiont, saproby, nekrofagi
4. Rośliny konkurują ze sobą o dostęp do soli mineralnych, światła i wody. Chwasty utrudniają zbiór i zanieczyszczają ziarno.
5. silne i ostre pazury lub szpony u ptaków, sieć u pająków, lepka końcówką wyjątkowo długiego języka u żaby, u kameleona. Eliminują z przyrody nadmiar innych osobników, przyczyniają się również do selekcji słabych osobników, zapobiegając ewolucji.
6. Powodują wymywanie wapnia, magnezu i potasu z gleby. U budynków rozpuszczają wapień i cement.
7. Np przez nieszczelne szamba. Zanieczyszczą wodę, co jest bardzo szkodliwe dla człowieka, roślin i zwierząt.
8. Aby zachować różnorodność biologiczną. Rośliny dzikie, spokrewnione z uprawnymi, mogą być źródłem wielu ważnych genów, które dają odporność na choroby.
9. W POLU-mniszek lekarski – gąsienica – kuropatwa – orzeł
W JEZIORZE- grążel żółty – żyworódka – kaczka krzyżówka
W LESIE- świerk (kora) – kornik – dzięcioł
Wyjaśnienie: