Odpowiedź :
Odpowiedź:
1 Ilustracje do powieści wykonali m.in. znani malarze Piotr Stachiewicz i Jan Styka. W 1894 roku powstały pierwsze rozdziały Quo vadis, które ukazały się drukiem od marca 1895 roku w warszawskiej „Gazecie Polskiej”, krakowskim „Czasie” oraz „Dzienniku Poznańskim” (do lutego 1896 roku).
2 Dzięki akcji Narodowe Czytanie zagłębimy się 3 września 2016 roku w lekturze "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. W Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie można obejrzeć rękopis powieści, który opuści na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej. Na co dzień zamknięte pałacowe wnętrza zostaną udostępnione zwiedzającym.
3 Quo vadis (łac. dokąd idziesz) – słowa, które według legendy wypowiedział św. Piotr do Jezusa uciekając z Rzymu przed prześladowaniami. Chrystus odparł, że gdy Piotr opuszcza Rzym, on idzie do niego, by dać się powtórnie ukrzyżować.
4 Quo vadis – Henryk Sienkiewicz - Geneza utworu i gatunek
Rodzajem literackim tego utworu jest epika, a gatunkiem powieść. O tym, że jest to epika świadczy to, że znajdują się w nim liczne wydarzenia, np. igrzyska śmierci, porwanie Ligii, pożar Rzymu, wiele miejsc akcji, np.
5 Akcja rozgrywa się głównie w Rzymie, podczas końcowych 6 lat panowania Nerona (63–68 r.), akcja epilogu – ok. 68 r. Wydarzenia pozwalające określić czas akcji to: przybycie Winicjusza do Rzymu po zawarciu pokoju z Partami (63 r.), pożar Rzymu (64 r.), śmierć Petroniusza (66 r.), śmierć Nerona (68 r.).
6 Wątek miłosny - miłość rzymskiego patrycjusza Marka Winicjusza i chrześcijańskiej zakładniczki Ligii.
Wątek historyczny - historia Rzymu, przedstawienie starożytnego miasta i jego mieszkańców, historia autentycznych bohaterów np. cesarza Nerona.
Wątek religijny - przedstawienie narodzin chrześcijaństwa
( zrobiłam te które umiałam ) mam nadzieję że pomogłam ☺️