Odpowiedź :
Witaj :)
Naszym zadaniem jest ustalić jaką barwę przyjmą wymienione wskaźniki w roztworze wodorotlenku wapnia. Mamy wymienione trzy wskaźniki a są nimi:
- Uniwersalny papierek wskaźnikowy - to papierek nasączony mieszaniną różnych wskaźników, którego kolor uzależniony jest od pH badanego roztworu. W środowisku kwasowym przyjmuje on kolor czerwony, w obojętnym nie zmienia swojej barwy, natomiast w środowisku zasadowym kolor może być zielony, lub granatowy (w zależności od zasadowości roztworu).
- Roztwór fenoloftaleiny - alkoholowy roztwór fenoloftaleiny to wskaźnik, który zabarwia się tylko w roztworach o odczynie zasadowym. W takim roztworze przyjmuje ona zabarwienie malinowe. Nie możemy za jej pomocą odróżnić odczynu obojętnego i kwasowego, ponieważ w takim środowisku nie zmienia ona swej barwy.
- Roztwór oranżu metylowego - wskaźnik ten w zależności od pH roztworu może przyjmować następujące barwy: w środowisku kwasowym przyjmuje kolor czerwony, w obojętnym pomarańczowy, a w zasadowym żółty.
Zapiszmy równanie dysocjacji wodorotlenku wapnia:
[tex]Ca(OH)_2\xrightarrow {H_2O} Ca^{2+}+\boxed{2OH^-}[/tex]
Obecność jonów wodorotlenkowych świadczy o tym, że roztwór ma odczyn zasadowy. Na podstawie wstępnych informacji możemy podać barwy wskaźników:
- Uniwersalny papierek wskaźnikowy - Granatowy (wodorotlenek wapnia jest mocną zasadą.)
- Roztwór fenoloftaleiny - Malinowy
- Roztwór oranżu metylowego - Żółty