DAJE NAJJ 100 PUNKTÓW DO ZDOBYCIA


1. Zrób krzyżówkę z hasłem PIERWSZA POMOC (pytania i odpowiedzi)


2. Podaj 4 przykłady zasad, o których należy pamiętać na miejscu zdarzenia, aby nie narażać siebie na niebezpieczeństwo.


3. Opisz zasady bezpieczeństwa ratownika podczas udzielania pomocy osobom tonącym i porażonym prądem.

Jak ktoś zrobi to dam naj i jeszcze w moim profilu miałem 2 razy wstawione te pytanie więc ogólnie to około 100 punktów można zdobyć


Odpowiedź :

Zadanie 1

1. POMOC

2. ZADŁAWIENIE

3. TLEN

4. RAUTEKA

5. WYPADEK

6. RESUSCYTACJA

7. UDUSZENIE.

8. ASEPTYKA

9. OPASKA / UCISKOWA

10. OKULARY

11. HEMOGLOBINA

12. OMDLENIE

13. BODŹCE

1. Może być pierwsza lub kwalifikowana.

2. Jeden ze stanów nagłego zagrożenia życia, polegający na dostaniu się ciała obcego do dróg oddechowych osoby poszkodowanej i spowodowanie całkowitego lub częściowego ich zatkania.

3. Odtrutka stosowana w przypadku zatrucia gazami.

4. Chwyt powszechnie stosowany w pierwszej pomocy przedmedycznej manewr ratowniczy, służący do ewakuacji poszkodowanego z miejsca bezpośredniego zagrożenia życia w momencie, kiedy on samodzielnie nie jest w stanie się oddalić.  

5. Zdarzenie w ruchu drogowym, gdzie jeden lub więcej uczestników ruchu drogowego bierze udział w zdarzeniu, w wyniku którego uczestnik ruchu drogowego został ranny lub doszło do jego śmierci.

6. Przywrócenie funkcji układu krążenia i oddychania u osób z nagłym zatrzymaniem krążenia.

7. Podstawowe zagrożenie dla osoby nieprzytomnej.

8. Zespół czynności mających na celu niedopuszczenie do zakażenia lub zanieczyszczenia określonego środowiska drobnoustrojami.  

9. Opaska pomagająca zatrzymywać silne krwawienia (zagrażające życiu) poprzez dociśnięcie tętnicy do kości i całkowite zamknięcie jej światła.

10. Przed ułożeniem poszkodowanego w pozycji bezpiecznej należy je zdjąć.

11. Składnik krwi odpowiedzialny za przenoszenie tlenu.

12. Krótkotrwała, nagle występująca utrata przytomności wynikająca z uogólnionego zaburzenia perfuzji mózgu i przebiegająca z utratą napięcia mięśni podtrzymujących równowagę.

13. Nie reaguje na nie osoba nieprzytomna.

Zadanie 2

- Przed przystąpieniem do pomocy należy sprawdzić czy nie ma nic co może nam zagrażać np. ostre narzędzia, płonący samochód, ulatniający się gaz.

- Należy pamiętać o założeniu sprzętu ochronnego jak rękawiczki czy maska ochronna.

- Jeśli jesteśmy samochodem należy odpowiednio ustawić samochód, zaciągnąć hamulec ręczny, włączyć światła awaryjne, ustawić znak ostrzegawczy.

 - W przypadku, gdy osoba poszkodowana jest agresywna powinniśmy zachować dystans i uspokoić tą osobę.

Zadanie 3

W przypadku osobom porażonym prądem:

Należy odciąć źródło prądu, nie dotykać urządzeń, które poraziły poszkodowanego, nie korzystać z metalowych lub miedzianych narzędzi, jeśli nie mamy możliwości zrobić powyższego i jest szansa, że narazimy się - wezwać odpowiednie służby.

W przypadku pomocy osobom tonącym:

Przed przystąpieniem należy ocenić własne możliwości, użyć rzeczy, którą można podać z brzegu np. kij, lina, koło ratownicze, zapewnić asekurację z brzegu, nie wchodzić do rzek, które mają wartki strumień.