Odpowiedź :
Odpowiedź
Delfiny od wieków fascynują ludzkość. Ich nietypowe dla zwierząt zachowania, chętne nawiązywanie kontaktu z człowiekiem sprawiają, że wykorzystywane są dla naszej rozrywki
Na całym świecie delfinaria i oceanaria cieszą się niezmiennym powodzeniem wśród dzieci i dorosłych. Mimo że pozornie występy nie sprawiają ssakom żadnej przykrości, rzeczywistość życia delfinów i orek w takich miejscach nie jest wcale różowa.
Przede wszystkim te kochające wolność zwierzęta muszą przebywać w ograniczonym, niewielkich rozmiarów akwenie. Nawet największe baseny pozwalają na taką aktywność ruchową, która stanowi zaledwie 1 procent ich naturalnej aktywności.
Niewielka - w porównaniu z naturalnymi akwenami - głębokość powoduje przegrzanie zwierząt i choroby skóry, na co dodatkowo wpływa jakość wody w basenach. Poważnym problemem ssaków są ograniczone możliwości korzystania z sonarów - ich naturalnego ośrodka orientacji przestrzennej. Penetrując bezkresne wody poruszają się i polują właśnie dzięki niemu - w maleńkim basenie, karmione przez opiekunów martwymi rybami nie mogą używać swojego naturalnego zmysłu.
Niewola w delfinarium uniemożliwia doświadczanie jeszcze jednej, ważnej dla delfina roli - roli elementu wspólnoty, jaką jest stado. W grupie delfinów żyjących w naturalnych warunkach między członkami grupy tworzą się silne więzi emocjonalne. W przypadku choroby członka stada inne delfiny towarzyszą mu, umożliwiając utrzymywanie się na powierzchni i oddychanie. Często są z nim aż do śmierci. Według niektórych badań może to być przyczyną niewyjaśnionych dotąd osiadań tych ssaków na plażach. Delfiny wypracowały własny, skomplikowany system porozumiewania się za pomocą różnych dźwięków, podczas polowania stosują wypracowaną taktykę współpracy.
Wszystkie wymienione role społeczne, jakie w stadzie pełnią delfiny, w niewoli stają się niemożliwe. Dlatego ekolodzy już od lat prowadzą batalię mającą na celu zakaz odławiania delfinów i orek i wykorzystywania ich w parkach rozrywki.
Sprzyjają takim działaniom niektórzy naukowcy. Ci, którzy badali te zwierzęta są zdania, że ich niezwykle wysoka - w porównaniu z innymi gatunkami - inteligencja wymaga, żeby traktować je w szczególny sposób. Według nich delfiny i orki powinny mieć specjalne prawa, które uniemożliwiałyby trzymanie ich w niewoli i wykorzystywania do celów rozrywkowych.
Do dziś tylko w trzech krajach na świecie obowiązywał zakaz takich praktyk. Były nimi Kostaryka, Chile i... Węgry. Niedawno do tego grona dołączyły Indie. W zeszłym tygodniu indyjskie ministerstwo środowiska i leśnictwa wydało dla osób prywatnych, instytucji, agencji rządowych lub innych przedsiębiorstw zakaz odławiania waleni, handlowania nimi, wykorzystywania do komercyjnej rozrywki, wystawianie na widok publiczny i generalnie trzymania ich w niewoli.
- To niezwykle ważny krok - mówi Ric O'Barry z Earth Island Institute's Dolphin Project. - Rząd Indii nie tylko wypowiedział się przeciw okrucieństwu, ale przyczynił się do zmiany postrzegania tych mądrych zwierząt - jako myślące i czujące istoty, a nie zabawki do zarabiania pieniędzy.
Organizacje broniące delfinów mają nadzieję, że decyzja indyjskiego rządu spowoduje zmianę prawa dotyczącego delfinów w innych państwach. W stanach Zjednoczonych na przykład wieloletnie starania wciąż nie mogą znaleźć finału w sądzie, dlatego drzwi do wykorzystywania i handlu delfinami i orkami są wciąż szeroko otwarte. Co szczególnie dramatycznie wygląda na przykład na Florydzie, gdzie delfinaria znajdują się tu przy rozległych i naturalnych siedliskach tych zwierząt.
Odpowiedź:
Delfiny to wodne ssaki, zamieszkują morza obu półkul i wiele rzek strefy równikowe. Te zwierzęta najczęściej przebywają w gromadach, nawet od kilkuset osobników. Odżywiają się one między innymi rybami, kalmarami i skorupiakami. Delfiny używają echolokacji, echlokacja to system określania położenia przeszkód lub poszukiwanych obiektów w otoczeniu z użyciem zjawiska echa akustycznego. Delfiny to bardzo inteligentne i przyjazne stworzenie, skore do zabawy. Średnia długość życia delfinów to 15 lat.
Wyjaśnienie:
Mam nadzieje że pomogłam licze na naj :))