Odpowiedź :
Witaj :)
Na wstępie wyjaśnijmy sobie, czym jest proces hydrolizy. Hydroliza to reakcja chemiczna wody, następująca po procesie dysocjacji z jonami pochodzącymi od słabego kwasu lub słabego wodorotlenku. Należy również pamiętać, że hydroliza jest procesem odwracalnym.
Jeśli chodzi o sole to hydrolizie ulegają:
- Sole słabego kwasu i mocnej zasady - w takim przypadku mamy do czynienia z hydrolizą anionową, a odczyn soli będzie zasadowy,
- Sole mocnego kwasu i słabej zasady - w takim przypadku mamy do czynienia z hydrolizą kationową, a odczyn soli będzie kwasowy,
- Sole słabego kwasu i słabej zasady - w takim przypadku mamy do czynienia z hydrolizą kationowo-anionową, a odczyn soli będzie zależny od parametru stałej dysocjacji kwasu i zasady, od której pochodzi sól. Może być on lekko kwasowy, lekko zasadowy, lub gdy stałe dysocjacji mają taką samą wartość odczyn będzie obojętny.
Należy zwrócić uwagę, że sole mocnego kwasu i mocnej zasady nie ulegają hydrolizie. Odczyn takich soli jest obojętny i dla takich soli zachodzi proces dysocjacji jonowej.
Zadanie 1.
siarczan(VI) żelaza(III) - Fe₂(SO₄)₃ sól pochodząca od mocnego kwasu siarkowego(VI) i słabego wodorotlenku żelaza(III)
- Forma cząsteczkowa
[tex]Fe_2(SO_4)_3+6H_2O\rightleftharpoons 2Fe(OH)_3+3H_2SO_4[/tex]
- Forma jonowa
[tex]2Fe^{3+}+3SO_4^{2-}+6H_2O\rightleftharpoons 2Fe(OH)_3+6H^++3SO_4^{2-}[/tex]
- Forma jonowa skrócona
[tex]2Fe^{3+}+6H_2O\rightleftharpoons 2Fe(OH)_3+6H^+[/tex]
Zadanie 2.
[tex]3NaOH+H_3PO_4\rightarrow Na_3PO_4+3H_2O[/tex]