Odpowiedź :
Odpowiedź:
Szlachta – wyższa warstwa społeczna, wywodząca się ze stanu rycerskiego w społeczeństwie feudalnym. Szlachta posiadała zespół przywilejów społecznych, z których najbardziej podstawowym był przywilej posiadania ziemi. Przynależność do szlachty łączyła się z obowiązkiem służby wojskowej.
kanclerz - jeden z najwyższych urzędników państwowych w dawnej Polsce, zarządzający kancelarią królewską, od XIV w.
Kosynierzy – żołnierze pieszych formacji ochotniczych i milicyjnych tworzonych na zasadzie pospolitego ruszenia, którzy uzbrojeni byli w kosy bojowe. Nazwa zazwyczaj odnosi się do okresu insurekcji kościuszkowskiej choć podobne oddziały brały udział także w innych kampaniach wojennych na terenie Polski.
epidemia-Występowanie na określonym terenie i w określonym czasie przypadków zachorowań na określoną chorobę (zakaźną) w liczbie większej niż oczekiwana (wyższej niż we wcześniejszych okresach) lub dotychczas niewystępująca.
Potop-1654–1667
1wojna-1914 do 11 listopada 1918
Powstanie Kościuszkowskie 24 mar 1794 – 16 lis 1794
III Rozbiór 24 października 1795
I Rozbiór 1772
Zad.3 W latach 1609-1619 toczyła się wojna między Polską a Rosją, którą rozpoczął Zygmunt III Waza. W 1610 hetman Stanisław Żółkiewski pokonał Rosję pod Kłuszynem (4 lipca 1610r). Bojarze rosyjscy ofiarowali tron synowi Zygmunta Władysławowi, pod warunkiem przejścia na prawosławie.
Zad.4 Rosja i Prusy
Zad.5 Rosja, Prusy i Austria
Zad.6 Jan Sariusz Zamoyski herbu Jelita – sekretarz królewski od 1565, podkanclerzy koronny od 1576, kanclerz wielki koronny od 1578 i hetman wielki koronny Rzeczypospolitej Obojga Narodów od roku 1581.
Józef Klemens Piłsudski herbu własnego – polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk, mąż stanu; od 1892 członek Polskiej Partii Socjalistycznej i jej przywódca w kraju, twórca Organizacji Bojowej PPS i Polskiej Organizacji Wojskowej, kierownik Komisji Wojskowej i Tymczasowej Rady Stanu.
Romuald Traugutt ps. „Michał Czarnecki” – polski generał, dyktator powstania styczniowego, naczelnik wojenny powiatu kobryńskiego.
Wyjaśnienie:
We no daj więcej punktów proszę