Błagam na szybko

Do 20 gram 5% roztworu dosypano 2 gramy substancji. Oblicz stężenie procentowe roztworu. ​


Odpowiedź :

Podaję wzór na stężenie procentowe i objaśniam

[tex]C_p=\frac{m_s}{m_r}\cdot100\%\\\\m_s\rightarrow masa \ substancji\\\\m_r\rightarrow masa \ roztworu \ (substancji+rozpuszczalnika)[/tex]

Wypisuję dane oraz szukane wyjściowego roztworu

[tex]C_p=5\%\\\\m_s= \ ?\\\\m_r=20 \ g[/tex]

Podstawiam do wzoru i obliczam masę substancji w wyjściowym roztworze

[tex]\frac{m_s}{20g}\cdot100\%=5\% \ \ |:100\%\\\\\frac{m_s}{20g}=0,05 \ \ |\cdot20 \ g\\\\m_s=1 \ g[/tex]

Obliczam ponownie masy, tym razem po dodaniu 5 gramów substancji

[tex]m_s_2=1 \ g+2 \ g=3 \ g\\\\m_r_2=20 \ g+2 \ g=22 \ g[/tex]

Podstawiam do wzoru i obliczam stężenie procentowe końcowego roztworu

[tex]C_p_2=\frac{3g}{22g}\cdot100\%\approx\boxed{13,6\%}[/tex]