Górny Śląsk charakterystyka regionu

Odpowiedź :

Wyjaśnienie:

W czasach historycznych Górny Śląsk cechowała duża lesistość oraz wysokie położenie na dziale wodnym rzek Wisły, Przemszy, Odry i Kłodnicy. W średniowieczu obszar ten był także słabo zaludniony. Rozwój obszaru jest nieodłącznie związany w kopalniami jakie w XII w. Zaczęły powstawać w Tarnowskich Górach.

Wiek później miano miasta nadano czterem osadom: Bytomiowi, Gliwicom, Czeladzi i Mysłowicom. Bytom - siedziba kasztelana odgrywał wtedy decydującą rolę. Początkowo był najdalej w kierunku zachodnim wysuniętym miastem w granicach ziem krakowskich, później znajdował się już w dzielnicy śląskiej. Bytom był ośrodkiem górnictwa ołowiu i srebra. Rozwijał się w nim także handel i rzemiosło. Podczas rozbicia dzielnicy śląskiej na mniejsze jednostki funkcjonował jako stolica odrębnego księstwa. Będzin, jedna ze starszych osad obszaru staje się miastem w XIV w. Prawa miejskie nadał jej Kazimierz Wielki.

Podobnie długa jest historia Gliwic, które w XIII w. Należały do kasztelani łoszeckiej. Dopiero w XV w. Zamek w Gliwicach przestał pełnić funkcję warowną i stał się siedzibą administracji dóbr książęcych. Powstałe końcem XVII w. w sąsiadującym z Gliwicami Zabrzu kopalnie węgla sprawiły, iż przekształciły się one w ośrodek górniczy. Spowodowało to zmiany w strukturze ludności obszaru. Ważną datą dla Gliwic jest rok 1976, kiedy w miejskiej hucie zapłonął pierwszy na skale europejską piec hutniczy, w którym jako opał zastosowano koks węglowy. Miało to decydujący wpływ na dalszy rozwój miasta.

Bagnisty grunt na jakim położone są Katowice nie sprzyjał osadnictwu. Poza paroma ubogimi osadami na terenie dzisiejszego molocha gęstość zaludnienia była niewielka. W XV w. wieś Bogucicach stała się ośrodkiem hutniczym nazywanym "Kuźnią Bogucką". Oprócz ,,Kuźni Boguckiej'' drugim ośrodkiem była założona w XVI w. osada zagrodnicza tzw. "Willa Nowe Katowicze''. Jako osada przemysłowa Katowice zaczęły się rozwijać na początku XIX w. Przyczyniły się do tego nowopowstające kopalnie węgla kamiennego oraz huty cynku i żelaza. Dopiero w 1865 roku Katowice uzyskały prawa miejskie. W 1873 miasto stało się siedziba władz powiatowych a co za tym idzie jednym z czołowych miast na Górnym Śląsku.

Rozwój Chorzowa podobnie jak Katowic był związany w górnictwem. Mimo że kopalnie rud ołowiu i srebra istniały tu od XVI w., miasto zaczęło się rozwijać dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. W 1791 roku założono kopalnię węgla kamiennego, a w 1802 hutę żelaza. Przy hucie żelaza bardzo szybko założono osadę robotniczą zwaną Królewską Hutą. W 1868 r. nadano jej prawa miejskie. Granice administracyjne nowego powiatu miejskiego zwanego jako Chorzów następowały kilkakrotnie. Ostatecznie ustalono je w 1950 roku.

Zabrze miało trochę inną historię. Ostateczne granice administracyjne miasta zostały uformowane po zakończeniu II wojny światowej. Informacje dotyczące Zabrza są nikłe. Najstarsza zabrzańska osada - Biskupice powstała za panowania Kazimierza Odnowiciela. Końca XVII w. miała charakter rolniczy. W XIII w zaczęły w jej okolicach powstawać jedne z pierwszych kopalń i hut. Zabrze zostało miastem w XX w.

Przedstawione rysy historyczne pozwalają na wskazanie przyczyn utworzenia górniczo-hutniczej konurbacji właśnie w tym regionie. Powstające w tym rejonie kopalnie węgla kamiennego i huty zaowocowały powstawaniem w ich pobliżu licznych osad robotniczych. Druga połowa XIX w. była okresem błyskawicznego rozwoju wielu z nich. Okres kapitalistyczny z przejściowa koniunkturą gospodarczą przyczynił się do błyskawicznego rozwoju wielu nich. Tania siła robocza jaką dla pruskiego rynku pracy stanowiła polska ludność zwiększyła swoja liczebność. Na Śląsk masowo zaczęli napływa także niemieccy urzędnicy i przemysłowcy, którzy osiedlali się przede wszystkim w miastach.

Viz Inne Pytanie