Odpowiedź :
Odpowiedź:
4. Itaka
5. Posejdon /Polif -nie jestem pewna
6. za wypalenie oka cyklopowi
7. Polif
8. Syreny
9. z osobą która się nigdy nie poddaje dąży do celu mimo iż droga nie jest łatwa / z uporem
10. osoba mówiąca porównuje nasze życie do tułaczki Odyseusza - żadna z wybranych dróg nie jest prosta , ale nie można się poddawać , bo tylko ciężka praca przyniesie efekt
Wybierz fragment wiersza, który może być złotą myślą wartą zapamiętania. Zapisz go:
"O to chodzi jedynie,
"O to chodzi jedynie,By naprzód wciąż iść śmiało,
"O to chodzi jedynie,By naprzód wciąż iść śmiało,Bo zawsze się dochodzi
"O to chodzi jedynie,By naprzód wciąż iść śmiało,Bo zawsze się dochodziGdzie indziej, niż się chciało."
Droga do prawdy wiedzie przez błędy. (przysłowie) - życie ludzkie jest przewrotne. Każdy popełnia błędy , ważne by się na nich uczyć .
Tematem wiersza "Odys" Leopolda Staffa jest życie człowieka porównane do wieloletniej tułaczki greckiego bohatera „Odysei” Homera. Odyseusz to bohater wojny trojańskiej, który po jej zakończeniu aż dziesięć lat wracał do ojczystej Itaki . Po drodze czyhało na niego wiele niebezpieczeństw i przygód. W końcu jednak udało mu się dotrzeć do ukochanej żony Penelopy i syna Telemacha.
Utwór składa się z 3. strof. Każda z nich zbudowana jest z 4 wersów. Odnajdujemy tu rymy przeplatające się, takie jak: „błędy - wszędy”, " śmiało- chciało ”, „ taki - Itaki”. Nastrój wiersza jest refleksyjny, ale niesie ………………………….. przesłanie.
Wydaje się, że podmiot bezpośrednio zwraca się do Odyseusza, ale tak naprawdę mówi do czytelnika, do każdego z nas o tym, że ludzkie życie polega na parciu do przodu, bez względu na pojawiające się przeciwności. Ludzki los jest skomplikowany i często uniemożliwia dotarcie do założonego celu, jednak nie może to wywoływać zniechęcenia i rezygnacji.
Strofa trzecia jest bezpośrednim zwrotem do czytelnika (poeta zastosował tu ……………) i zestawieniem podróży Odyseusza z ludzkim losem. Podmiot liryczny przypomina, że po śmierci po człowieku pozostaje tylko kamień nagrobny. Każdy zmierza do swojej Itaki, nawet jeśli nie zdaje sobie z tego sprawy. Itaka jest symbolem świata znajomego, w którym człowiek czuje się spokojnie i bezpiecznie. Odyseusz w wierszu staje się symbolem ludzkiego losu. Odyseusz to „homo viator", czyli wędrowiec. W jego historii można odnaleźć emocje i przeżycia dotyczące każdego człowieka, takie jak tęsknota, poszukiwanie własnego miejsca i sensu życia. Podróż Odysa jest porównana w wierszu do życia każdego człowieka, ponieważ aby osiągnąć swoje cele, trzeba pokonać wiele własnych słabości i pojawiających się po drodze przeszkód.