Ania kupiła zeszyt, długopis oraz zestaw kredek. Za całe zakupy zapłaciła 32 zł. Długopis był o 2 zł droższy niż zeszyt, a kredki 4 razy droższe niż zeszyt. Ile kosztował długopis?
Zapisz wszystkie obliczenia i odpowiedź


Odpowiedź :

Obliczenia :

x — cena zeszytu

x + 2 — cena długopisu

4x — cena kredek

x + x + 2 + 4x = 32

6x + 2 = 32

6x = 32 - 2

6x = 30

x = 5 zł kosztował zeszyt

5 + 2 = 7 kosztował długopis

Odp. Cena długopisu to 7 zł.

Odpowiedź:

x - cena zeszyty

x +2 - cena długopisu

4x - cena kredek

x + x + 2 + 4x = 32 zł

6x = 30 zł

x = 5 zł

x+ 2 = 5zł + 2 = 7 zł

Odp. Długopis kosztował 7 zł.

Liczę na naj!