Rozwiąż zadanie z zastosowaniem równania:
Zestaw: kanapa z fotelem kosztuje 2 200zł. Kanapa jest 4 razy droższa od fotela. Ile kosztuje kanapa, a ile fotel?


Odpowiedź :

2200 zł : 5 = 440 zł

kanapa = 440 zł x 4 = 1760 zł

fotel = 440 zł

odp. kanapa kosztuje 1760 zł, a fotel 440 zł.


pozdro :)

Potrzebne dane:

x → tyle kosztuje fotel

4x → tyle kosztuje kanapa

2 200 zł → łączna suma

Układamy równanie:

x + 4x = 2200 zł

5x = 2200 zł     / : 5

x = 440 zł → tyle kosztuje fotel

4x = 4 · 440 zł = 1760 zł → tyle kosztuje kanapa