Odpowiedź:
Za siedem kilogramów bananów należy zapłacić 21,70 zł.
Szczegółowe wyjaśnienie:
Oznaczmy przez x koszt jednego kilograma bananów.
x - koszt jednego kilograma bananów w zł
Skoro 5x kosztuje 15,50, to możemy zapiać równanie:
5x=15,50 /:5 (dzielimy obustronnie przez pięć, aby się dowiedzieć, ile kosztuje jeden kilogram bananów)
x=15,50 : 5
x=3,10 [zł}
Teraz chcemy się dowiedzieć, ile kosztuje 7 kilo bananów, a więc wykonujemy mnożenie:
7 · 3,10zł = 21,70zł
Mam nadzieję, że pomogłem :)