Zadanie 2. Jeśli 5kg bananów kosztuje 15,50zł. Ile należy zapłacić za 7kg?
błagam na teraz szybko daje naj


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Za siedem kilogramów bananów należy zapłacić 21,70 zł.

Szczegółowe wyjaśnienie:

Oznaczmy przez x koszt  jednego kilograma bananów.

x   - koszt jednego kilograma bananów w zł

Skoro 5x kosztuje 15,50, to możemy zapiać równanie:

5x=15,50 /:5 (dzielimy obustronnie przez pięć, aby się dowiedzieć, ile kosztuje jeden kilogram bananów)

x=15,50 : 5

x=3,10 [zł}

Teraz chcemy się dowiedzieć, ile kosztuje 7 kilo bananów, a więc wykonujemy mnożenie:

7 · 3,10zł = 21,70zł

Mam nadzieję, że pomogłem :)