Odpowiedź :
Zagadnienia występujące w "Lalce" Bolesława Prusa:
- pozytywistyczne idee naprawy społeczeństwa skonfrontowane z rzeczywistością (Wokulski w jednej z pierwszych scen powieści spaceruje po Powiślu - dzielnicy nędzy Warszawy. ujawniają się tu jego cechy pozytywisty chcącego podźwignąć z upadku wiele rodzin oraz polepszeniu gospodarki. Ostatecznie zdaje sobie jednak sprawę, że sytuacji w mieście nie poprawi nawet wyjątkowo wybitna jednostka)
- praca u podstaw (w Zasławku widoczne jest zwrócenie się ku warstwom najniższym, opieka nad starcami i dziećmi, a także troska o chorych; działania filantropijne Stanisława Wokulskiego np. pomoc rodzinie Wysockich)
- kwestia żydowska (występują napięcia pomiędzy Żydami a Polakami, według autora są to "dwa narody w jednej klatce"; Żydzi traktowani są jako warstwa niższa, są ośmieszani przez resztę społeczeństwa, która nie ufa im)
- dziedzictwo romantyczne (widoczne m.in. na przykładzie uczucia Stanisława Wokulskiego do Izabeli Łęckiej, które jest realizacją idei miłości romantycznej. Bohater idealizuje wybrankę, postrzega ją jako kobietę - anioła)
- obraz życia prowincji (przedstawienie wyidealizowanego obrazu Zasławka opisanego na zasadzie kontrastu z brudną i demoralizującą przestrzenią Powiśla)
- emancypacja kobiet (postać prezesowej Zasławskiej jako wykstałconego, samodzielnego gospodarza)
- jednostka zniewolona przez własną psychikę (postać Stanisława Wokulskiego rozdartego pomiędzy postawamą pozytywistycznej filantropii a chłodnego dystansu i pesymizmu)
- rola społeczna jednostki (filantropia Wokulskiego, wynalazki Ochockiego)
- motyw świata jako teatru (scena zabawy Rzeckiego lalkami dochodzącego do wniosku, że świat ludzi przypomina do złudzenia świat marionetek. Rozmyślenia subiekta sugerują, że ludzie są podporządkowani bliżej nieznanemu mechanizmowi, nieznanej sile metafizycznej, odpowiednio pociągającej za sznurki i kreującej świat na wzór wielkiego widowiska)
- Warszawa i jej mieszkańcy (przedstawienie m.in. rozrywek różnych grup społecznych: arystokracja chodzi do teatru, na wyścigi konne, spacery po Łazienkach, koncerty; mieszczaństwo także chodzi do teatru i na spacery, chętnie oglądają procesy w warszawkim sądzie; plebs bawi się na festynie w Wielkanoc na placu Ujazdowskim)