Odpowiedź :
Odpowiedź:
Nr 1 - Pamiętaj o trybie czuwania. Odłączaj wszystkie urządzenia od źródeł zasilania. Nawet w trybie czuwania potrafią one zużyć kilkaset Wat w ciągu dnia. Dodatkowo możesz zastosować listwy przepięciowe, wyłączniki czasowe czy zdalne sterowanie zasilaniem urządzeń w domu.
Nr 2 – Alternatywny dostawca. Pamiętasz krok pierwszy? Jeśli odrobiłeś pracę, to już wiesz, że często tracimy na lojalności i przywiązaniu do jednego dostawcy. W tym momencie znalezienie lepszej oferty jest bardzo proste. Często dzięki nowej umowie zmniejszenie domowych rachunków za prąd może sięgać nawet kilkuset złotych rocznie!
Nr 3 - Urządzenia energooszczędne. Zazwyczaj urządzenia o dobrej klasie energooszczędności są droższe od tych tradycyjnych. Jednak ten wydatek Ci się zwróci, ponieważ opłaty za prąd znacząco spadną. Kupując sprzęt energooszczędny dodatkowo przyczyniasz się też do ochrony środowiska.
Nr 4 - Poznaj tryby pracy urządzeń. Korzystaj z programów ECO (robiąc pranie czy zmywanie). Dbaj też o lodówkę - daj ostygnąć potrawom, zanim schowasz je do lodówki. Dzięki temu urządzenie będzie zużywać mniej energii.
Nr 5 - Zainwestuj w LED. Oświetlenie LED-owe to nawet kilkaset Wat mniej w całym domu. Czysta korzyść dla portfela.
Nr 6 - Panele fotowoltaiczne. Jeżeli dotychczas używałeś energii elektrycznej do ogrzewania wody, to weź pod uwagę to energooszczędne rozwiązanie.
Nr 7 - Oszczędzaj w kuchni. Zwracaj uwagę, aby gotować w czajniku tylko taką ilość wody, jaka jest Ci potrzebna w danym momencie. Jeśli gotujesz, to pamiętaj o pokrywkach – w ten sposób potrawy szybciej się przygotowują, a ty oszczędzasz na rachunkach.