Zapoznaj się z relacją dotyczącą życia Napoleona. Następnie wybierz właściwe uzupełnienie każdego zdania spośród oznaczonych literami A–C.
Urodził się na Korsyce i był synem niezamożnego szlachcica. Uczył się w szkołach wojskowych w Brienne i Paryżu. Mając 16 lat, uzyskał stopień podporucznika artylerii. Walczył w armii rewolucyjnej, popierając jakobinów i Maksymiliana Robespierre’a. Wkrótce awansował do rangi generała. Dowodził armią francuską we Włoszech. Doprowadził do zajęcia przez Francję Belgii i do zawarcia korzystnego pokoju z Austrią. Podbił Maltę i zorganizował inwazję na Egipt. Następnie zorganizował wojskowy zamach stanu, a potem przejął tam władzę jako pierwszy konsul i najwyższy wódz. Później koronował się na cesarza Francuzów. Zlecił budowę Łuku Triumfalnego, na którego ścianach zamieszczono nazwiska prawie czterystu oficerów zasłużonych dla Francji. Znalazły się tam również nazwiska kilku Polaków, między innymi Józefa Chłopickiego, Józefa Zajączka, Jana Henryka Dąbrowskiego i Józefa Poniatowskiego. Przyczynił się do powstania Legionów Polskich we Włoszech. W orbicie jego wpływów, na skutek kolejnych zwycięskich wojen, znalazła się cała niemal zachodnia i środkowa Europa. Doprowadził do stworzenia kadłubowego państwa polskiego pod nazwą Księstwo Warszawskie. Podporządkował sobie Danię i Portugalię. Prowadził wieloletnie walki o Hiszpanię. Do jego upadku doszło dopiero w konsekwencji nieudanej inwazji na Rosję i przegranej bitwy pod Lipskiem. Po tych wydarzeniach abdykował. Otrzymał w zamian władzę nad wysepką Elbą i zachował prawo do tytułowania się cesarzem.

Napoleon pochodził z wyspy (1.) ____ . W czasie rewolucji wspierał (2.) ____ . Upadek Napoleona był konsekwencją (3.) ____ . Po inwazji na Rosję oraz przegranej bitwy pod (4.) ____ abdykował i został zesłany na wyspę (5.) ____ .


do 23.59 dziś!!!