ZADANIE 2
Basia za 6 bananów i 3 mango zapłaciła 16zł 50 gr. Jeden banan kosztował 1,50 zł. Ile kosztowało jedno mango? Zapisz równanie i je rozwiąż.

ZADANIE 3
Sznurek o długości 3,01 m podzielono w stosunku 3:4:7. Oblicz różnicę długości między najmniejszą i największą częścią sznurka. Wynik podaj w decymetrach.


Odpowiedź :

Zadanie 2

Obliczamy ile kosztuje w sumie 6 bananów które kupiła:

6×1,50=9zł

Czyli to oznacza że za 6 bananów zapłaciła 9 zł

Teraz możemy dowiedzieć się ile kosztowaly w sumie 3 mango :

16,50-9=7,50zł

Wiemy że 3 mango kosztowało 7,5zł

Teraz dowiemy się ile kosztowało 1 mango:

7,5÷3=2,5 zł

Czyli jedno mango kosztowało 2,5zł

Odp: jedno mango kosztowało 2,5 zł

Zadanie 3

3,01m to cały sznurek

3:4:7 to jest stosunek podziału tego sznurka. Można powiedzieć że zostało podzielone na 14 kawałków (3+4+7) więc aby dowiedzieć się ile ma jeden kawałek musimy podzielić na 14:

3,01÷14=0,215m

Teraz wyłonimy największy i najmniejszy kawałek. 3 jest najmniejsze a 7 największe

Obliczamy długość najkrótszego kawałka:

0,215×3=0,645m

Największy kawałek:

0,215×7=1,505m

Teraz obliczamy różnice długości:

1,505-0,645=0,860m

Musimy podać odpowiedź w decymetrach więc zamieniamy:

0,860m=8,6dm

Odp: różnica długości najmniejszejszej i największej części sznurka to 8,6dm

(Jeśli coś jest nie jasne mogę wytłumaczyć)