Kosztem jakiej energii wykonuje pracę dynamo w rowerze? PLS na teraz :>/

Odpowiedź :

Pośród elementów obowiązkowego wyposażenia roweru znaleźć można między innymi lampki – białą przednią i czerwoną tylną. Żeby jednak spełniały one swoje funkcje, do których należy oświetlanie drogi oraz informowanie innych uczestników ruchu o pozycji kolarza, muszą mieć one dostęp do prądu.

Obecnie wiele ledowych modeli zasilanych jest za pomocą baterii lub akumulatora ładowanego kablem USB, co jest bardzo wygodne (o ile nie mamy problemów z pamięcią). Jednak w czasach, gdy prym wiodły żarówki, lampy rowerowe przednie na dynamo były standardem. Dzisiaj już mało kto korzysta z tego typu światełek – poza niektórymi właścicielami rowerów trekkingowych czy miejskich.

Zewnętrzne dynamo, kształtem przypominające butelkę, to w zasadzie prądnica rowerowa, przetwarzająca energię mechaniczną na elektryczną. Aby tak się działo, w ruch należy wprawić znajdujący się wewnątrz magnes, który otoczony jest przez miedziane uzwojenie.

Jak włączyć dynamo w rowerze? Wystarczy przyłożyć prążkowaną rolkę do opony i zacząć pedałować. Im szybciej będziemy jechać, tym moc zasilania będzie większa, a lampa generować będzie więcej światła. Kiedy się zatrzymamy wokół nas zapadnie zmrok. Zatem to, jakie napięcie daje dynamo rowerowe, zależy od pracy naszych nóg.

Dynamo rowerowe w piaście
Klasyczne dynamo montuje się na tylnym lub przednim sztywnym widelcu, do czego niezbędny jest dedykowany uchwyt lub specjalny adapter, a także śruba mocująca. Ma ono przez to wpływ na stawiany opór powietrza oraz na wygląd pojazdu, co może budzić zastrzeżenia. Jest jednak alternatywa – nierzucające się w oczy dynamo w piaście przedniego koła. W przeciwieństwie do zewnętrznego urządzenia można użytkować je w rowerach z amortyzacją, więc jest to rozwiązanie w sam raz dla fanów krótkich, turystycznych wypadów.