Ciekawostki o rowerach! Plis dużo, daje naj

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Największy rower na świecie liczy 3,7 m wysokości i 7,8 m długości. Jego twórcą jest Niemiec Didi Senft.

Od 2000 roku rower szosowy biorący udział w zawodach nie może ważyć mniej niż 6,8 kg.

Fairwheel Bikes to firma, która stworzyła najlżejszy rower na świecie. Waży zaledwie 2,7 kg.

Instalacja Ghost Bike (duch roweru) – rower w całości pomalowany na biało – ma upamiętniać rowerzystę zabitego w wyniku wypadku drogowego.

Aktualny rekord prędkości w jeździe na rowerze poziomym po płaskiej nawierzchni wynosi 132,5 km/h.

Rokrocznie zmniejsza się liczba dzieci w wieku szkolnym korzystających z rowerów. Na przestrzeni ostatnich 30 lat spadła z 82% do 14%.

Tymczasem blisko 60% mieszkańców Amsterdamu (1,2 mln) używa roweru jako podstawowego środka lokomocji.

Na jednego mieszkańca Amsterdamu przypada 1,1 roweru.

Jedną z najstarszych organizacji sportowych w Polsce jest Warszawskie Towarzystwo Cyklistów. Liczy przeszło 130 lat (zostało założone w 1886 roku).

W latach 1911-1931 trasa Tour de France liczyła nawet 5000 km. Obecnie kolarze pokonują 60-70% tego dystansu.

Samochód osobowy wytwarza 12 razy więcej gramów CO2 na pasażera, na każdy pokonany kilometr niż rower.

Energia, którą pochłania produkcja jednego samochodu wystarczy na wyprodukowanie ponad 100 rowerów.

25-letni mężczyzna o wadze 73 kg i wzroście 173 cm pokonując na rowerze 100 km ze średnią prędkością 20 km/h spali około 3400 kcal.

Trzy godziny jazdy tygodniowo na rowerze zmniejszają ryzyko zawału serca aż o 50%.

Wyjaśnienie:

Też nie dawno miałem te zadanie :D

Odpowiedź:

mam aż 16 ciekawych ciekowastek długo to pisałam prawię 1h doceń moje starania

1. Podczas pokonywania rowerem i samochodem takiego samego dystansu, auto zużyje siedmiokrotnie więcej powietrza. Energia którą zużyje rekreacyjny rowerzysta, nie wystarczyłaby nawet na zasilenie świateł samochodu na takim samym dystansie.

2. Warszawskie Towarzystwo Cyklistów liczy blisko 130 lat i jest jedną z najstarszych polskich organizacji sportowych oraz jedną z pierwszych, które powstały na ziemiach polskich. WTC zostało założone w 1886 z inicjatywy Edwarda Chrapowickiego w celu upowszechniania kolarstwa. Obecna siedziba WTC mieści się przy ul. Jerzego Waldorffa 34.

3. Blisko 60% mieszkańców Amsterdamu używa roweru jako podstawowego środka lokomocji. Na jednego mieszkańca przypada średnio 1 i 1/10 roweru (co fajnie widać na wideo z Amsterdamu, które nagrał Łukasz).

4. Energia którą pochłania produkcja jednego egzemplarza samochodu, wystarczyłaby na wyprodukowanie ponad stu rowerów.

5. W 2000 roku Międzynarodowa Unia Kolarska wprowadziła limit 6,8 kilograma dla rowerów biorących udział w zawodach. Od pewnego czasu pojawiają się głosy, że ten limit powinien zostać obniżony, ponieważ w dobie lekkich, karbonowych części, mechanicy są czasem zmuszeni do dociążania rowerów. A zakup roweru, który waży mniej niż ten limit, to żaden problem.

6. Około trzy godziny jazdy tygodniowo ograniczają ryzyko zawału serca o 50%.

7. Przeciętny mężczyzna (25 lat, 73 kg, 173 cm) pokonując rowerem 100 km ze średnią prędkością równą 20 km/h, spali około 3400 kcal.

8. Rekord prędkości w jeździe na rowerze poziomym po płaskiej nawierzchni wynosi 132,5 kilometra na godzinę. Wyższe prędkości były uzyskiwane albo na zjazdach, albo w specjalnie zabudowanych konstrukcjach, albo podczas jazdy w tunelu aerodynamicznym tworzonym przez samochód jadący przed rowerzystą.

9. Rower górski powstał w latach 70. dzięki współpracy takich panów jak Joe Breeze, Tom Ritchey, Charles Kelly, John Finnley Scott oraz Gary Fisher. Pierwsze fabryczne rowery górskie zostały wypuszczone na rynek w 1978 roku.

10. Samochód osobowy wytwarza średnio 271 gramów CO2 na każdy pokonany kilometr. Jest to 12 razy więcej niż rower.

11. W ciągu ostatnich 30 lat liczba dzieci na świecie, które chodzą lub jeżdżą rowerem do szkoły spadła z 82% do zaledwie 14%.

John Dunlop

12. Pneumatyczną oponę rowerową wynalazł w 1888 roku szkocki lekarz weterynarii John Boyd Dunlop. Lekarz zalecił jego dziewięcioletniemu synowi, aby ten jeździł dużo na rowerze. Jednocześnie zaznaczył, że kuracja odniosłaby większy skutek, gdyby udało się wyeliminować wstrząsy (do tej pory jeżdżono na pełnych, gumowych oponach).

13. Skórzane siodełko Brooks B17 jest produkowane w niezmienionej formie od ponad 120 lat.

14. W latach 1911-1931 trasa wyścigu Tour de France liczyła nawet 5000 kilometrów. Obecnie kolarze przejeżdżają 60-70% tego dystansu. Do dziś w Tour de France wzięło udział jedynie 25 polskich kolarzy. Największym sukcesem może pochwalić się z Zenon Jaskuła, który w 1993 roku zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. W roku 2013 Michał „Kwiato” Kwiatkowski przez dziesięć etapów jechał w białej koszulce lidera klasyfikacji młodzieżowej, do tego w 2020 wygrał jeden z etapów. Natomiast Rafał Majka wygrał trzy etapy TdF i dwa razy (w 2014 i 2016) zajmował pierwsze miejsce w kwalifikacji górskiej tych zawodów. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie o ciekawostkach z Tour de France.

 

Biały rower

15. Jeśli spotkasz kiedyś rower pomalowany w całości na biało, wiedz, że jest to instalacja o nazwie “Ghost Bike” (duch roweru) i  upamiętnia rowerzystę zabitego w wyniku wypadku drogowego.

Pierwszy prototyp roweru powstał już w 1790 r. Zbudował go francuski hrabia Mède de Sivrac. Rowerem można było jechać jedynie na wprost, ponieważ nie miał on możliwości skręcania. Z kolei pierwszy udokumentowany (opatentowany) rower pochodzi z roku 1817.

Wyjaśnienie:

liczę na naj