Odpowiedź :
Odpowiedź:
Zad 1
-Mieszko I
-Bolesław I Chrobry
-Bolesław II Szczodry
Zad 2
-Chęć wstąpienia do kultury łacińskiej ,europejskiej.
-Obawa przed argumentem cesarzy niemieckich którzy atakując Polskę mogli się usprawiedliwiać tym iż atakują pogan.
-Potrzeba ścisłego połączenia narodu Polskiego i jego ucywilizowanie pod patronatem Kościoła.
Zad 3
I. Wydarzenie chronologicznie pierwsze
A.Objęcie władzy przez Mieszka I
B. bitwa pod Cedynią
C.zjazd w Gnieźnie
D.koronacja Bolesława Śmiałego
II. Wydarzenie chronologicznie ostatnie
A.koronacja Bolesława Śmiałego
B.zjazd w Gnieźnie
C.bitwa pod Cedynią
D.Objęcie władzy przez Mieszka I
Zad 4
1.Cesarz Otton III uznał suwerenność Polski
2.Bolesław Chrobry został uznany za przyjaciela cesarza
Zad 5
seniorem miał stać się następny w kolejności starszeństwa przedstawiciel dynastii, który objąłby też dzielnicę swojego poprzednika, a swoją przekazywałby jeszcze młodszemu dziedzicowi, ten z kolei następnemu i tak dalej.
Zad 6
podgrodzie-osada zakładana obok grodu, często połączona z nim systemem obronnym. Często nieobwarowana. Zamieszkiwała tam ludność najczęściej wykonująca prace na rzecz dworu: rolnicy, rzemieślnicy i prowadzący drobny handel. W razie niebezpieczeństwa mogli oni chronić się wewnątrz grodu. Podgrodzie można uważać za historyczny poprzednik przedmieścia. Podgrodzia (oraz grody) budowano we wczesnym średniowieczu.
dzielnica senioralna - dzielnica, którą zgodnie z zasadą senioratu otrzymywać miał najstarszy książę piastowski na mocy postanowień ustawy sukcesyjnej Bolesława Krzywoustego w okresie rozbicia dzielnicowego (od 1138 roku, tj. od śmierci Bolesława III Krzywoustego). Z czasem doszło do złamania zasady senioratu. Do 1227 roku jednak jej posiadanie było związane z władzą zwierzchnią nad Polską. Z racji stolicy w Krakowie zaczęto ją nazywać księstwem krakowskim.
danina-świadczenie o charakterze przymusowym, funkcjonujące w starożytności oraz średniowieczu, uiszczane monarsze przez poddanych lub władcy silniejszemu przez władcę słabszego jako wyraz uznania jego zwierzchności.
diadem-ozdobna opaska z drogiej tkaniny lub obręcz ze szlachetnego metalu (złota, srebra), na ogół dodatkowo wysadzana szlachetnymi kamieniami[1] (bądź ich imitacjami) lub innymi klejnotami (perłami, cennymi gemmami) albo zdobiona w szczególny sposób.
kasztelan-urzędnik ziemski w średniowiecznej Polsce, wcześniej określany jako komes grodowy lub żupan, nazwa „kasztelan” pojawiła się w XII wieku. Jego rolą było zajmowanie się administracją gospodarczą, obroną i sądownictwem na terenie kasztelanii.
wojewoda-organ administracji państwowej w Polsce, a w przeszłości także w innych krajach słowiańskich i bałkańskich: w Czechach, Rosji, Bułgarii, Mołdawii i Siedmiogrodzie. W Czechach i na Węgrzech był to tytuł arystokratyczny odpowiadający polskiemu księciu.
relikwie-szczątki ciał osób świętych lub przedmioty, z którymi te osoby miały związek w czasie życia, stanowiące przedmioty czci w wielu religiach.
wojowie-polscy rycerze, wojownicy z czasów średniowiecza.
Zad 7
Zbigniew-B
Bolesław Śmiały-C
biskup Stanisław-A
Kazimierz Odnowiciel-D
zad 8
A.Nastąpiło zlikwidowanie separatyzmów wewnątrz państwa;
B.Władza książęca uległa wzmocnieniu;
Zad 9
B
ZAD 10
Około VIII wieku na Wielkopolsce powstało państwo Polan , które jednoczyło kilka mniejszych plemion osiadłych wokół grodów : Gniezna , Poznania , Kruszwicy i Kalisza . Legenda zapisana w XII wieku przez anonimowego kronikarza zwanego Gallem opowiada o rządach w Gnieźnie księcia Popiela właśnie około VIII wieku .
Zad 11
1.Wojciechowi
2.Do Prus
Zad 12
-wypowiadanie wojny
-reprezentowania państwa za granicą
Zad 13
1.P
2.F
3.P
Zad 15
1.Drużyna książęca
2.Kupcy
3.Kupcy
Zad 16
1018-wyprawa na bogaty Kijów
1000 - zjazd gnieźnieński
1025-Bolesław Chrobry koronuje siebie na króla Polski
966-chrzest Polski
1138-rozbicie dzielnicowe Polski
1076-Konflikt biskupa Stanisława i Bolesława II Śmiałego
Zad 17
b.Księcia
Zad 18
1.C
2.A
3.E
4.D
5.B
Zad 19
1.966 r.
2.Otton III przybył do Gniezna, aby pomodlić się przy grobie pierwszego polskiego męczennika – św. Wojciecha, który zginął trzy lata wcześniej z rąk pogańskich Prusów.
3.Bolesław Chrobry ofiarował Ottonowi III ramię świętego Wojciecha.
4. Wzrost znaczenia Polski na arenie międzynarodowej,Bolesław Chrobry otrzymuje obietnicę koronacji.
Zad 20
Bolesław Chrobry przyłączył do Polski Grody Czerwieńskie, Milsko, Łuyce, Morawy, Słowację.
liczę na naj:)
tylko 14 brak
Wyjaśnienie: