Odpowiedź :
obiekty przyrodnicze w polsce
1.Jezioro Łuknajno
Położone zaledwie 5 km od Mikołajek Łuknajno jest jednym z ciekawszych przyrodniczo jezior Mazur. Akwen - połączony wąskim kanałem ze Śniardwami - od lat stopniowo zarasta. Płytkie jezioro (średnia głębokość to 0,6 m) otoczone jest gęstym pierścieniem tataraku i szuwarów. Dno pokrywa warstwa mułu oraz gęste glony, między innymi te z gromady ramienic. Wokół akwenu rozciągają się torfowiska porośnięte wierzbami oraz koszone regularnie łąki.
Łuknajno stanowi rezerwat przyrody, rezerwat biosfery, obszar wpisany do konwencji Ramsar i obszar specjalnej ochrony ptaków w sieci Natura 2000. Jest zamknięte dla ruchu turystycznego, a panujący na nim spokój doskonale służy zamieszkującym te tereny gatunkom zwierząt.
2.Pustynia Błędowska
Pustynny obszar jest jednym z ciekawszych i najbardziej unikatowych pod względem przyrodniczym terenów w Polsce. Klimat umiarkowany nie sprzyja pustynnieniu terenu, rozległe piaski pokryte roślinnością napiaskową są więc w tej części Europy fenomenem. Powstaniu rozciągającej się na powierzchni ponad 30 km kw. pustyni sprzyjała działalność człowieka. Na skutek czerpania dużej ilości wód podpowierzchniowych oraz masowej wycinki drzew (odbywającej się już w średniowieczu) odsłonięte zostało blisko 150 km kw. piasków. Do dziś większość z nich zarosła ponownie roślinnością i drzewami, pomiędzy kompleksami leśnymi zachowały się jednak wciąż spore wały wydmowe.
3.Puszcza Białowieska
Ostatni pierwotny las Europy jest unikatem na skalę światową. W rezerwacie ścisłym, w którym działalność człowieka ograniczona jest do absolutnego minimum, rosną drzewa mające pół tysiąca lat, żyją setki gatunków zwierząt i roślin, a naturalne procesy przyrodnicze zachodzące w środowisku leśnym nie są niczym zakłócone.
obiekty kulturowe w polsce
1.STARE MIASTO W ZAMOŚCIU
Unikalny zespół architektoniczno-urbanistyczny Starego Miasta w Zamościu to kolejna polska perełka wpisana na listę UNESCO w 1992 roku. Plan miasta według projektu włoskiego architekta Bernarda Morando, nawiązywał do ówczesnych miast włoskich. Do czasów współczesnych zachował się w prawie niezmiennej formie pierwotny układ Starego Miasta.
2. WIELICZKA
Wieliczka położona jest 15 km od Krakowa. Jej historia jest ściśle związana ze złożami soli i kopalnią, działającą nieprzerwanie ponad 700 lat. Kopalnia soli w Wieliczce stanowi zabytek wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, który odwiedza blisko 1,3 mln turystów rocznie.
3. ZAMEK W MALBORKU
Zamek w Malborku jest najpotężniejszą twierdzą średniowiecznej Europy. Ten malowniczo usytuowany nad Nogatem kompleks trzech zamków, przez 150 lat był stolicą państwa krzyżackiego. Początki zamku sięgają drugiej połowy XIII wieku.
myślę że pomogłam:)
jak masz jakieś pytania to pisz śmiało :D