1. Opisz po jednym pasożycie wewnętrznym, zewnętrznym i roślinnym. Scharakteryzuj cechy umożliwiające im pasożytniczy tryb życia.
2. Opisz rodzaje oddziaływań nieantagonistycznych. Podaj przykłady


Odpowiedź :

Pasożyt wewnętrzny: Tasiemiec nie uzbrojony żyje w jelicie swojego żywiciela, przez to, że nie ma układu pokarmowego w tym jelicie wchłania subatancje pokarmowe całym ciałem.

Tasiemiec Uzbrojony przyczepia się do jelica żywiciela za pomocą swoich haczyków i przysawek znajdujących się na jego głowie

Dzięki temu nie usuwa się razem z odchodami. I taka sama zasada jak u nie uzbrojonego wchłania substancję całym ciałem

Pasożyt zewnętrzny: Kleszcz przyczepia się do skóry żywiciela za pomocą specjalnego wydłużonego aparatu z ząbkami. Ciało tego pasożyta jest grzbieto-brzuszne spłaszczone, co otrudnia usunięcie go.

Pasożyt roślinny : Jemioła – rodzaj pasożytniczych roślin z rodziny sandałowcowatych. Są to rośliny pasożytnicze lub częściowo pasożytnicze rosnące na drzewach. Do rodzaju należą gatunki lecznicze i trujące.

2. O oddziaływaniach nieantagonistycznych mówimy, gdy dwie populacje mają pozytywny wpływ na siebie oraz, gdy żadna z nich nie odnosi strat. Możemy wyróżnić trzy typy oddziaływań nieantagonistycznych. Są nimi: mutualizm który dzieli się na protokooperację oraz komensalizm.

Protokooperacja : Nie jest niezbęda organizmom do przeżycia - Ukwiał i krab pustelnik - ukwiał chroni kraba swoimi parzydełkami a krab daje ukwiałowi jedzenie

Komensalizm: Jest niezbędny organizmom do przeczucia- Lew i hiena. Hiena zjada pozostawione przez lwa resztki pokarmu nie wyrządzając mu w ten sposób żadnej szkody.

Może pomogłam.