Maryla kupiła 3 kilogramy jabłek , płacąc 7,50 zł za kilogram oraz 2 kg jabłek po 6,45 za kilogram. Oblicz średnią cenę jednego kilograma jabłek.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

3*7,50 +2*6,45= 22,5+12,90=35,4

Wszystkich jabłek było 5 kilo, cena za wszystkie jabłka wynosiła 35,40zł, zatem:

35,40:5= 7,08

Średnia cena kilograma jabłek w tym przypadku wynosi 7,08zł.

Szczegółowe wyjaśnienie:

3kg×7.50 = 22.50 zl

2kg×6.45= 12.90 zl

22.50+12.90= 35.40 zl

35.40 zl :5kg= 7.08 zl

Średnia cena 1kg jablek to 7.08 zl