Odpowiedź :
Odpowiedź:
Volkswagen - Ten niemiecki gigant motoryzacyjny, istniejący od 1937 roku, posiada 48 zakładów produkcyjnych na całym świecie, działa w 154 krajach świata, działa za pośrednictwem 175 spółek. Do koncernu należą takie znane marki, jak Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Seat, Skoda, Volkswagen, Scania, Man oraz Porsche.
Daimler - Kolejny motoryzacyjny gigant z kraju nad Renem, pod obecną nazwą istnieje od listopada 1997 roku, jednak marki, które posiada Daimler, są już produkowane od lat 20 XX wieku, a sama firma pod różnymi nazwami funkcjonowała już od 1880 r.
E.ON
Niemiecki E.ON jest jednym z największych, niepaństwowych koncernów energetycznych na świecie z siedzibą w Dusseldorfie. W 2010 r. firma zanotowała obroty wysokości 92 863 mln euro, zysk na poziomie 5 853 mln euro, zaś jej wartość rynkowa wyniosła 45 753 mln euro.
>>> Czytaj także: Niemiecki gigant energetyczny E.ON pozywa rząd
Firma zatrudniała stosunkowo niewielu pracowników, bo „tylko” 85 105 pracowników. E.ON jest notowany na giełdzie we Frankfurcie, w ramach indeksu DAX.
Nazwa koncernu pochodzi o greckiego słowa „aeon”, co oznacza wieczność.
Siemens
Początki tego niemieckiego giganta sięgają roku 1847, kiedy to Werner von Siemens oraz Johann Georg Halske założyli w Berlinie firmę, zajmującą się produkcją telegrafów.
>>> Zobacz również: Premier, ministrowie, opozycja - greccy politycy wzięli 100 mln euro łapówek od Siemensa
Od tamtego czasu koncern rozrósł się do gigantycznych rozmiarów, obsługuje branże energetyczną, elektrotechniczną oraz telekomunikacyjną oraz jest notowany na giełdzie we Frankfurcie (wchodzi w skład indeksu DAX) i na Wall Street.
W 2010 r. Siemens miał 75 978 mln euro obrotów, 3 899 mln euro zysku, zatrudniał 405 000 pracowników i był wyceniany na 85 176 mln euro. Dziś główna siedziba formy znajduje się w Monachium.
Z niemieckim gigantem związana jest czarna legenda współpracy z reżimem nazistowskim. Otóż firma m.in. zatrudniała pracowników przymusowych, jeńców wojennych oraz więźniów obozów koncentracyjnych w czasie II Wojny Światowej, a także zaprojektowała krematoria dla obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Metro
Kolejnym niemieckim koncernem z Dusseldorfu jest założony w 1964 roku Metro AG. Handlowy gigant jest właścicielem takich marek, jak Makro Cash and Carry, Real, MediaMarkt, czy Saturn. Po Walmarcie, Carrefour i Tesco, Metro AG jest czwartym największym (pod względem dochodu) detalistą na świecie.
W 2010 r. Metro AG miało 67 258 mln euro obrotów, 850 mln euro zysku, zatrudniało 252 258 pracowników i było wyceniane na 17 567 mln. euro.
BASF
Ten chemiczny olbrzym z Ludwigshafen na Renem w 2010 r. miał 63 873 mln euro obrotów, 4.557 mln euro zysków, zatrudniał 109 140 osób i był wyceniany na 56 118 mln euro.
>>> Polecamy: Dzięki Chinom i Indiom Volkswagen, Peugeot-Citroen, BASF i Siemens zapomniały o kryzysie
Nazwa firmy to skrót od Badische Anilin und Soda Fabrik. BASF zajmuje produkcją tworzyw sztucznych, chemii budowlanej, produktów dla rolnictwa, przemysłu kosmetycznego i spożywczego, a także nieprzetworzonej ropy i gazu ziemnego. Spółka posiada 385 zakładów produkcyjnych na całym świecie.
Grupa weszła w skład konsorcjum Nordstream, budującego Gazociąg Północny.
Akcje BASF notowane są na giełdach papierów wartościowych we Frankfurcie (BAS), Londynie (BFA) i Zurychu (AN). BASF jest obecnie największą grupą chemiczną na świecie.
Deutsche Bank
Ten największy z niemieckich banków został założony w marcu 1870 r. w Berlinie przez Adelberta Delbrucka i Ludwiga Bambergera, zaś dziś główna siedziba banku mieści się we Frankfurcie nad Menem. Bank początkowo miał obsługiwać handel zagraniczny, z czasem jednak stał się bankiem komercyjnym. Od 1995 roku bank zaczął się przekształcać w bank inwestycyjny.
>>> Czytaj również: Deutsche Bank najlepszym bankiem mijającego roku
Jak wiele niemieckich firm, DB ma również na swoim koncie epizod współpracy z reżimem nazistowskim. Otóż bank udzielił pożyczki na budowę obozu koncentracyjnego w Oświecimu, a także współpracował z Gestapo.
Allianz
Dziś już globalna firma zajmująca się usługami finansowymi, uzyskała status spółki europejskiej (Societas Europaea). Głównym polem działalności spółki są ubezpieczania, zaś siedziba firmy mieści się w Monachium w Niemczech.
>>> Zobacz także: Paweł Dangel, szef Allianz - pierwszy reżyser polskiej sceny ubezpieczeniowej
Allianz w 2010 r. miał 106,451 mld euro obrotu, 5,209 mld euro zysku, zatrudniał 151 338 pracowników.
Firma była 12. największą grupą finansową na świecie, zaś według listy Forbesa jest 23. największą firmą na świecie.
Deutsche Telekom
Obecnie Deutsche Telekom jest największą firmą telekomunikacyjna Europy. Spółka jest notowana na giełdzie we Frankfurcie i na nowojorskiej NYSE.
>>> Czytaj także: Deutsche Telekom bierze się za porządki w PTC. Przyszła Era na T-Mobile
DT posiada takie marki, jak T-Mobile, T-Home, T-Systems i T-Online. Poprzez spółkę T-Mobile DT stał się właścicielem Polskiej Telefonii Cyfrowej.
Niemiecki gigant telekomunikacyjny w 2010 r. miał 62 421 mln euro obrotu, 1 695 mln euro zysku, zatrudniał 246 777 pracowników i był wyceniany na 41 584 mln euro.
BMW
Choć pełna nazwa tej firmy brzmi niezbyt atrakcyjnie (Bayerische Motoren Werke, czyli Bawarskie Zakłady Silnikowe), to jej skrótu, czyli BMW nie trzeba nikomu przedstawiać.
Wyjaśnienie: