(daje naj jak będzie możliwość)
Opracuj następujące zagadnienia na podstawie tekstu w podręczniku:

1 Tornado - przyczyny powstawania, skutki i miejsca występowania;
2 Cyklony - przyczyny powstawania, skutki i miejsca występowania;
3 Amazonia - umiejscowienie, opis klimatu (opady i temperatury), piętra roślinności, flora i fauna;
4 Ludność Ameryki - zróżnicowanie etniczne (rasy), liczba ludności;
5 Urbanizacja w Ameryce - czynniki wpływające na nierównomierne rozmieszczenie, pojęcie megalopolis;
6 Kanada - położenie i pięć cech charakterystycznych;
7 Stany Zjednoczone - położenie i pięć cech charakterystycznych.​


Odpowiedź :

TORNADO

Powstanie: Powstają, gdy prąd wstępujący jest wystarczająco silny, ciepłe i wilgotne powietrze wykazuje niestabilność blisko powierzchni ziemi i występują horyzontalne zmiany kierunku wiatru.

skutki : Katastrofalne skutki przejścia tornada powoduje nie tylko znaczna prędkość wirującego powietrza, ale również niesłychana siła ssąca i gwałtowny spadek ciśnienia w środku wiru.

miejsca występowania: Większość tornad powstaje w środkowej części USA na obszarze nazwanym Aleją Tornad (m.in. stany Teksas, Oklahoma, Kansas, Iowa, Nebraska i Dakota Południowa). W Teksasie występuje rocznie najwięcej tornad, ale to w Oklahomie pojawia się najwięcej „klasycznych” tornad powstałych w superkomórkach.

CYKLONY

Powstanie: Cyklony tropikalne powstają na obszarach morskich, gdzie temperatura wody przekracza 27 stopni.

skutki : Skutki cyklonów tropikalnych obejmują ulewne deszcze , silny wiatr, duże fale sztormowe w pobliżu wyjścia na ląd i tornada . Zniszczenie przez cyklon tropikalny, taki jak huragan lub burza tropikalna, zależy głównie od jego intensywności , wielkości i lokalizacji.

miejsca występowania: Cyklony występują zazwyczaj w umiarkowanych i wysokich szerokościach geograficznych, ich przechodzeniu towarzyszą zmiany pogody .

AMAZONIA

umiejscowienie: region w Ameryce Południowej w dorzeczu Amazonki, na obszarze Boliwii, Brazylii, Ekwadoru, Gujany, Gujany Francuskiej, Kolumbii, Peru, Surinamu i Wenezueli obejmujący Nizinę Amazonki, południową część Wyżyny Gujańskiej i północno-zachodnią część Wyżyny Brazylijskiej.

Klimat: Panuje tam wilgotny klimat równikowy o wysokiej średniej sumie opadów (do 4000 mm), ze średnimi rocznymi temperaturami od 24 do 27 °C

Las deszczowy podzielony jest na poszczególne piętra, na których żyją różne organizmy, przystosowane do określonej ilości światła i rodzaju pożywienia. Najwyższe piętro ekosystemu tworzą korony wysokich drzew, np. drzewa kapokowego, które wyrasta 10 m ponad sklepienie lasu. Panują tam specyficzne warunki klimatyczne, jest bardziej sucho i wietrznie. W takich warunkach drzewa wykorzystują mniejsze liście, co chroni je przed nadmierną utratą wody, a nasiona są rozsiewane przez wiatr. W ich koronach żyją duże ptaki, np. harpia wielka.

Poniżej znajdują się dość zwarte korony niższych drzew, wyrastających na wysokość 35–45 m. Grubość tego piętra wynosi 6–8 m. Występuje w nim ogromne bogactwo roślin i zwierząt: mchy, porosty, pnącza, mnogość owoców, większość żyjących w dżungli ptaków, gadów i ssaków. Wiele zwierząt spędza w koronach drzew całe życie.

Do poszycia lasu dociera w wielu miejscach zaledwie 1% światła słonecznego, dlatego roślinność jest bardzo skąpa. To królestwo „sprzątających” las owadów odżywiających się zbutwiałymi liśćmi, obumarłymi drzewami i padliną. Górskie lasy równikowe i lasy deszczowe porastają obszary położone do wysokości 1000–3000 m n.p.m. Jest tam chłodniej i bardziej wietrznie. Drzewa są zatem niższe, a podszycie gęstsze. Drzewa rosną bardzo blisko siebie, z gałęzi zwieszają się korzenie epifitów, np. orchidei, i roślin ananasowatych. Lasy deszczowe, w wielu miejscach niemożliwe do przebycia, są siedliskiem dla wielu gatunków ptaków i motyli.

LUDNOŚĆ AMERYKI

rasa: biała, żółta mongoloidalna (odmiana amerykańska i azjatycka) , czarna

liczba ludności : 1,002 miliarda

URBANIZACJA W AMERYCE

czynniki wpływające na nierównomierne rozmieszczenie: czynniki przyrodnicze (klimat, gleba, ukształtowanie  powierzchni),historia osiedlania się , poziom rozwoju gospodarczego  poszczególnych regionów.

MEGALOPOLIS:

Megalopolis – wielkoprzestrzenny policentryczny układ osadniczy, silnie zurbanizowany, powiązany funkcjonalnie i komunikacyjnie, tworzony przez układ kilku aglomeracji miejskich, o łącznej populacji powyżej 20 milionów mieszkańców.

KANADA

Kanada – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy.

Cechy : ukształtowanie powierzchni Kanady ma przebieg południkowy ,

na dużym obszarze Kanady występują lasy iglaste oraz krajobraz tundry, centralną część Kanady cechuje kontynentalizm , tereny rolnicze stanowią 7% powierzchni Kanady , za kołem podbiegunowym występuje zjawisko dnia i nocy polarnej.

STANY ZJEDNOCZONE

położenie: Stany Zjednoczone Ameryki są położone w Ameryce Północnej.

Cechy: Najbogatsze państwa świata, Najbardziej uprzemysłowione państwo świata, Czwarte państwo świata pod względem powierzchni , Położone między dwoma oceanami, Huragany, wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi

LICZE NA NAJ