Odpowiedź :
Odpowiedź:
Zapewnij bezpieczeństwo sobie. Sprawdź czy miejsce zdarzenia jest bezpieczne. Następnie wezwij pomoc poprzez wykonanie telefonu pod numer alarmowy.
Następnie sprawdź ewentualne krwawienia zewnętrzne. Jeśli takie zauważysz, zatamuj je i załóż opatrunki. W razie potrzeby uciśnij krwawiące miejsce. W przypadku uszkodzenia kończyny, jej uniesienie może pomóc w ograniczeniu lub zatrzymaniu krwawień.
Jeśli jest to możliwe, ustabilizuj – najszybciej jak się da – głowę poszkodowanego.
Wyjaśnienie:
Posadź lub ułóż poszkodowanego w wygodnej pozycji.
Unieruchom złamaną kość razem z dwoma sąsiadującymi stawami. Jeśli uraz dotyczy ręki lub obręczy barkowej, można wykonać temblak z chusty trójkątnej, a w razie jej braku - z odzieży poszkodowanego.
W przypadku złamania nogi pozostaw ją w zastanej pozycji i unieruchom, odkładając przedmiotami dostępnymi na miejscu zdarzenia lub mocując w miarę możliwości do zdrowej kończyny.
Jak najszybciej poinformuj o całej sytuacji kogoś dorosłego oraz wezwij w razie potrzeby zespół ratownictwa medycznego. Przy podejrzeniu złamania zazwyczaj niezbędne jest wykonanie badań obrazowych w szpitalu.
Jeśli doszło do złamania przedramienia, nadgarstka lub kości dłoni - możesz je unieruchomić, używając dostępnych sztywnych i prostych przedmiotów.
Rękę możesz dodatkowo usztywnić, przywiązując ją do tułowia.