Odpowiedź :
Odpowiedź:
Faza pierwsza - menstruacja
Menstruacja trwa zazwyczaj od 3 do 5 dni. W jej trakcie dochodzi do złuszczenia endometrium w wyniku nagłego spadku poziomu progesteronu. Z dróg rodnych wydziela się mieszanina krwi tętniczej z domieszką żylnej oraz fragmentów tkanek i prostaglandyn.
Faza druga - folikularna
W jajniku od urodzenia znajduje się wiele pęcherzyków pierwotnych. Od około 6. dnia cyklu menstruacyjnego jeden staje się pęcherzykiem dominującym, tzn. Graffa. Pod wpływem FSH i estrogenów przechodzi proces dalszego dojrzewania. Wydziela on coraz większe ilości estradiolu i estrogenu, które są odpowiedzialne za produkcję charakterystycznego śluzu. Z początkiem fazy folikularnej następuje intensywna proliferacja błony śluzowej macicy, a gruczoły maciczne są proste. Nabłonek pochwy rogowacieje, a jego komórki mogą być wykrywalne w wymazie.
Faza trzecia - owulacja
Okres ten przypada na 13.-15. dzień cyklu. Duże ilości estrogenów z dojrzewającego pęcherzyka Graffa stymulują przysadkę do wyrzutu hormonów - FSH i LH. Pod ich wpływem pęcherzyk pęka i wydziela oocyt - niedojrzałą komórkę jajową.
Faza czwarta - lutealna
Niezapłodniony oocyt pod wpływem FSH i LH zamienia się w ciałko żółte. Zyskuje funkcję gruczołu dokrewnego wydzielającego progesteron. Hormon ten jest odpowiedzialny za przebudowę endometrium (gruczoły maciczne ulegają znacznemu skręceniu, proliferują drobne tętnice spiralne), rozrost zrazików i pęcherzyków piersi oraz wzrost temperatury ciała.
W przypadku braku zapłodnienia, zachodzi degradacja ciałka żółtego do ciałka białawego. Spadek stężenia hormonów, zwłaszcza progesteronu, doprowadza do nagłego skurczu tętniczek spiralnych, co rozpoczyna menstruację. Błona śluzowa szyjki macicy i pochwy ulega pogrubieniu. W fazie lutealnej dochodzi do rozrostu i obrzęknięcia (czasem bolesnego) piersi.