Odpowiedz na pytania: (Prawda/Fałsz)

Celem bolszewików było wywołanie „wszechświatowej rewolucji” komunistycznej. Armia Czerwona zamierzała dotrzeć do Niemiec, by tam połączyć się z rewolucjonistami. Jej droga wiodła przez Polskę, stąd wynika podłoże wojny polsko – radzieckiej.

Józef Piłsudski był zwolennikiem rządów demokratycznych, dlatego nie zgodził się objąć władzy dyktatorskiej, gdy mu to proponowano

W Polsce niepodległej mieszkali głównie Polacy, którzy wyznawali katolicyzm. Na terenach naszego kraju mieszkali również Ukraińcy, Białorusini i Żydzi, ale byli oni w mniejszości (ok. 3,7%).

W latach 1919 – 1921 odbyły się trzy powstania śląskie, z których trzecie było najdłuższe Dyktatorem trzeciego powstania został Wojciech Korfanty.

Bitwę warszawską z 1920 r. uważa się za 18. decydującą bitwę w dziejach świata. Nazywana jest nawet „cudem nad Wisłą”.

Powstanie Wielkopolskie przyczyniło się do zmiany przebiegu zachodniej granicy. Gdyby nie wybuchło, to prawdopodobnie status większości terenów Wielkopolski byłby zupełnie inny.

Jednym z problemów odrodzonego państwa było nasilenie polskiego nacjonalizmu, skierowanego zwłaszcza przeciwko Żydom, których często uważano za wrogów Polski i polskości.

W 1919 r. Józef Piłsudski wydał dekret „O obowiązku szkolnym”, który wprowadzał obowiązkową i bezpłatną szkołę powszechną dla wszystkich dzieci od 7. do 14. roku życia.

Jednym ze skutków reform Grabskiego było zahamowanie inflacji i osiągnięcie równowagi budżetowej państwa.

W bitwie nad Niemnem (1920) Polacy przegrywają z dużo liczniejszymi oddziałami Armii Czerwonej.

Potrzebne na teraz