Odpowiedź :
Odpowiedź:
W dzisiejszym świecie właściwie trudno wskazać miejsce, które w jakiś sposób nie zostałoby dotknięte aktem terrorystycznym. Oczywiście nie wszystkie państwa w jednakowym stopniu borykają się z plagą terroryzmu. Polska pozostaje od lat wśród krajów niebędących strategicznymi, pierwszoplanowymi celami potencjalnych ataków terrorystycznych. Jednocześnie wysiłki służb i instytucji państwowych podczas wydarzeń takich jak Światowe Dni Młodzieży, czy też Szczyt NATO, który odbył się w Warszawie sprawiają, że Polska pozostaje krajem izolowanym od bezpośredniego poczucia zagrożenia.
Żyjemy jednak w zglobalizowanym świecie. Obywatele RP wyjeżdżają na wakacje lub do pracy do innych krajów, w których poziom zagrożenia terrorystycznego jest znacznie wyższy – są to państwa, w których do takich zamachów dochodzi.
Należy zatem, oczywiście, doceniać brak wymuszonej taką koniecznością gotowości obywatela na reagowanie na zagrożenie terrorystyczne – jednak w średniej i długiej perspektywie może okazać się, że brak świadomości zagrożenia będzie skutkował brakiem możliwości nawiązania współpracy ze społeczeństwem w walce z terroryzmem tam, gdzie to konieczne. Terroryzm wszedł już do kanonu stosunków międzynarodowych i niezbędne jest rozpowszechnianie wiedzy na temat sposobów radzenia sobie z tym zagrożeniem.
Wyjaśnienie: