Odpowiedź :
W balladzie „Świteź” Mickiewicz przedstawił historię kobiet, które mogły zginąć lub zostać zniewolone przez wojska rosyjskie. Rosjanie podstępem udali się do miasta i tam chcieli dokonać zbrodni na jej mieszkańcach. Kobiety, gdy się o tym dowiedziały chcialy popełnić samobójstwo, żeby nie zostać zhańbione. Córka Tuhana modliła się więc do Boga o śmierć i wtedy stało się coś niesamowitego. Wody Świtezi wystąpiły z brzegów i zatopiły miasto. Po powierzchni pływały piękne kwiaty, które odgrywały rolę sędziego. Po zerwaniu kwiatów przez rosyjskich żołnierzy ci umierali. Spotyka więc ich kara za to, że napadli na bezbronne miasto i ludzi.
W balladzie zatytułowanej "Świteź " jest pokazany motyw zbrodni i kary jaka dokonała się za tę zbrodnię.
Adam Mickiewicz interpretując opowieść przekazuje czytelnikowi historię , która ma utwierdzić go w poczuciu, że nigdy nie ma winy bez kary i zło zawsze zostanie pokonane. Tytułowy Świteź w postaci jeziora kryje w sobie historię, którą wyjawia dziewczyna wyłowiona z jego wody. Historię okrutnej winy wrogich wojsk, które mają w zwyczaju niszczenie wiosek , gwałty i morderstwa. Wręcz słyną z tego, że nikogo nie oszczędzają. Rycerze są winni śmierci już bardzo wielu ludzi, wiele kobiet skrzywdzili , wiele wiosek spalili . Ich wina wobec Boga i ludzi jest ogromna.
Ale wreszcie trafiają do miasta, które potrafi ochronić swoich mieszkańców.
Ludzie z córka Tuchana na czele modlą się o uniknięcie tortur i śmierci.
Kiedy nadchodzą wojska całe ich miasto pogrąża się we mgle, wszystkie kobiety i dzieci zmieniają się w białe kwiaty , one symbolizują niewinność,
a ich niezwykłe miasto przemienia się w jezioro.
Ruscy żołnierze nie zastali miasta a jedynie jezioro z przepięknymi białymi kwiatami . Na pocieszenie wojskowi zrywali kwiaty żeby wyplatać sobie z nich wianki, nie wiedzieli, że natura postanowiła ukarać ich za wyrządzone winy . Do tej pory nikt nie był w stanie zwyciężyć tej armii , której wina była wielka, zatrzymała ich dopiero magia wrażliwej na niesprawiedliwość przyrody. Każdy kwiat tak piękny i kuszący zabijał zbrodniarza.
Tego czego ludzie nie mogli dokonać , tego dokonała przyroda, która kocha spokój i harmonię i nie raz pomagała już człowiekowi.