Odpowiedź :
1. Ryby żyją w wodach słodkich oraz słonych, w zależności od tego, jak są przystosowane (do jakiego ekosystemu),
2. Ryby są kręgowcami przystosowanymi do życia w wodzie. Przystosowania ryb do życia w wodzie to m.in. skrzela, płetwy i opływowy kształt ciała. Wśród ryb wyróżnia się gatunki słodkowodne i morskie; niektóre potrafią funkcjonować naprzemiennie w obu tych środowiskach.
3. Ryby, tak jak my, oddychają tlenem, tyle że tym, który jest rozpuszczony w wodzie. Nie mają płuc, jak ludzie, tylko skrzela znajdujące się po obu stronach głowy. Kiedy woda przepływa przez skrzela, zawarty w niej tlen przenika do krwi ryby.
4. Tarło – okres godowy u ryb jajorodnych, w czasie którego samica składa ikrę, a samiec uwalnia plemniki celem zapłodnienia jaj. ... Ryby stają się niespokojne, ocierają się bokiem o dno, samce (tzw. mleczaki) ocierają się bokiem o samice (tzw. ikrzaki) polewając mleczem składaną ikrę.
5. Aktywnie wędrują ryby w postaci dorosłej (zazwyczaj większe gatunki), poruszając się z prądem wody lub pod prąd. Biernie przenoszone są ikra, larwy oraz narybek. Do przyczyn wędrówek ryb należą rozród, poszukiwanie żerowisk czy zmiany klimatyczne.
mam nadzieję że pomogłam ;)
liczę na naj :D
Odpowiedź:
1. zamieszkują wszystkie typy środowisk wodnych
2.opływowy kształt ciała, łuski, płetwy parzyste i nieparzyste
3. za pomocą skrzeli
4.rozmnażają się w wodzie. nazywane jest to tarłem. Są to zwierzęta jajorodne. ich jaja nazywamy ikrą. u ryb odbywa się zapłodnienie zewnętrzne. Wyklute potomstwo różni się od dorosłego osobnika
5. ryby podczas rozmnażania podejmują długie wędrówki. najczęściej między zbiornikami wód słonych i słodkich. Należą do nich węgorze i łososie
Wyjaśnienie: