ZŁAMANIA I ZWICHNIĘCIA cały temat notatki na już pls

Odpowiedź :

TEMAT: ZŁAMANIA I ZWICHNIĘCIA

1. ZŁAMANIE

Złamanie to całkowite przerwanie całości kości. W przypadku złamania może dojść do uszkodzenia mięśni, nerwów, naczyń krwionośnych i ścięgien.

2. TYPOWE OBJAWY ZŁAMAŃ

Silny, tępy ból w miejscu urazu, nasilający się przy dotyku, zamiana kształtu uszkodzonej kości, drżenie kończyny ze złamaną kością, nasilający się obrzęk, sińce i krwiaki, nieprawidłowa lub uniemożliwiona ruchomość (ruchy w nietypowych płaszczyznach, pod nietypowymi kątami).

3. PIERWSZA POMOC W PRZYPADKU ZŁAMANIA

Posadź lub ułóż poszkodowanego w wygodnej pozycji (jeśli to możliwe). Unieruchom złamaną kość razem z sąsiadującymi stawami (jeśli doszło do złamania przedramienia, nadgarstka lub kości dłoni - usztywnij je, używając dostępnych sztywnych i prostych przedmiotów, następnie podwieś rękę za pomocą chusty trójkątnej lub podobnego przedmiotu - apaszki, bandaża albo szalika, najlepiej dodatkowo ją usztywnić przywiązując do tułowia).

4. ZWICHNIĘCIA I SKRĘCENIA

Zwichnięcie - przemieszczenie względem siebie nasad kości tworzących staw. Skręcenie - naruszenie tkanek miękkich otaczających staw, ale bez przemieszczenia kości.

5. TYPOWE OBJAWY ZWICHNIĘĆ I SKRĘCEŃ

Silny ból, ograniczenie ruchomości stawu (czasem nawet bardzo znaczne), obrzęk w okolicach stawu, zniekształcenie stawu, wylewy podskórne, które z czasem przybierają kolor czerwony, fioletowy, a następnie żółty (tzw. krwiaki).

6. PIERWSZA POMOC W PRZYPADKU ZWICHNIĘĆ I SKRĘCEŃ

Zapytaj poszkodowanego co go boli i co się stało, pomóż mu zająć wygodną pozycję, zrób zimny okład, unieruchom dwie sąsiednie struktury kostne (kości powyżej i poniżej stawu), postępuj jak w przypadku złamania.

7. URAZY KRĘGOSŁUPA

Urazy kręgosłupa należą do najniebezpieczniejszych urazów kości. Ich skutkami mogą być częściowy lub całkowity paraliż i poważne kalectwo.

8. TYPOWE OBJAWY URAZÓW KRĘGOSŁUPA

Bardzo silny ból w miejscu urazu, mimowolne oddawanie moczu i kału, porażenie czuciowo-ruchowe kończyn, utrata przytomności.

9. PIERWSZA POMOC W PRZYPADKU URAZU KRĘGOSŁUPA

Natychmiast wezwij pogotowie. Zapobiegaj wszelkim ruchom, które mogą pogłębić uraz i stabilizuj głowę poszkodowanego, podtrzymując ją delikatnie rękami w zastanej pozycji. Nie ruszaj poszkodowanego z miejsca zdarzenia (jeśli nie ma takiej konieczności, np. miejsce to jest niebezpieczne lub poszkodowany przestał oddychać. Towarzysz poszkodowanemu (kontroluj jego stan, udzielaj mu wsparcia psychologicznego).