Uporządkuje wydarzena chronologicznie!
Anschluss Austrii, pucz monachijski, przejęcir władzy przez Mussoliniego, powstanie III Rzeszy, traktat weralski, wielki kryzys, układ monachijski, przejęcie władzy przez stalina, powstanie ZSRR, konferęcja w paryżu
Zadanie 2 w załączniku!!!


Uporządkuje Wydarzena Chronologicznie Anschluss Austrii Pucz Monachijski Przejęcir Władzy Przez Mussoliniego Powstanie III Rzeszy Traktat Weralski Wielki Kryzys class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. Konferencja Paryska

2. Traktat Wersalski

3. Przejęcie władzy przez Stalina

4. Przejęcie władzy przez Mussoliniego

5. Powstanie ZSRR (grudzień 1922)

6. Pucz Monachijski

7. Wielki Kryzys (1929-1933)

8. Powstanie III Rzeszy

9. Anschluss Austrii

10. Układ Monachijski

Zadanie 2

1. Nazizm to niemiecka, skrajna wersja faszyzmu. Czasem nazywana również hitleryzmem od nazwiska Adolfa Hitlera. W swoich założeniach była skrajnie antysemicka, antykomunistyczna, antydemokratyczna, militarystyczna. Posiada również formy szowinizmu i socjalizmu.

2. Fuhrer (niem. wódz) był tytułem używanym przez Adolfa Hitlera. Był symbolem kompletnej kontroli nad organizmem państwowym i narodem.

3. Duce (włos. wódz) był tytułem używanym przez Benito Mussoliniego. Jest to tytuł analogiczny do niemieckiego fuhrera, posiada to samo znaczenie.

4. Faszyzm to doktryna polityczna opracowana w międzywojennych Włoszech. Faszyzm głosił kult państwa, wodza, armii, a także niechęć do liberalizmu i komunizmu. Ideologia ta wypracowała również własny system gospodarczy - korporacjonizm. Faszyzm był połączeniem postulatów lewicowych i prawicowych w radykalnej, pro-państwowej, z silnym wodzem na czele (czyt. Duce). Flagowym przedstawicielem tej ideologii jest Benito Mussolini. Wiele ruchów czerpało idee z faszyzmu (np. hiszpańska falanga, ustasze chorwaccy czy też szowiniści japońscy).

5. Pogląd głoszący o nieuchronnej i gwałtownej zagładzie cywilizacji i świata w obecnej formie.

6. Porozumienie podpisane 29 września 1938 roku pomiędzy Francją, Włochami, III Rzeszą i Wielką Brytanią. Porozumienie to dotyczyło (bez udziału samych Czechów i Słowaków w konferencji) oddaniu w ręce III Rzeszy Kraju Sudetów, który w tym czasie znajdował się w granicach Czechosłowacji. Flagowy symbol uległości i niemocy Aliantów, wobec hitleryzmu.

7. Pogrom Żydów zorganizowany w III Rzeszy, w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku. Tej nocy wiele sklepów Żydowskich zostało obrabowanych i zniszczonych. Zniszczono również ponad 170 synagog.

8. Nazwa nadana czystce zorganizowanej przez Hitlera w celu pozbycia się swoich wrogów wewnątrz ruchu nazistowskiego. Akcja została przeprowadzona w nocy z 29 na 30 czerwca 1934 roku. Jednym z najważniejszych skutków było zmarginalizowanie SA, na rzecz SS w rozgrywkach partyjnych.

9. Przekształcenie indywidualnych działek w spółdzielnie rolnicze (np. w ZSRR w czasie Stalinizmu).

10. System obozów przymusowej pracy w ZSRR (tzw. Łagrów).

11. Anschluss Austrii to wydarzenie polityczne z marca 1938 roku, kiedy to III Rzesza, łamiąc traktat wersalski, zajęła całe terytorium Austrii.

12. Oś Berlin-Rzym to nazwa sojuszu (tzw. Oś) Włoch z III Rzeszą w czasie II wojny światowej.

13. Tajna Policja III Rzeszy, która miała na celu zwalczanie wszelkich przejawów oporu wobec władzy NSDAP.

14. Rolnicza spółdzielnia produkcyjna, charakterystyczna dla ZSRR w okresie kolektywizacji

15. Wojna Domowa, która była prowadzona pomiędzy siłami nacjonalistów prowadzonych przez Francisco Franco, a siłami republiki hiszpańskiej (Komuniści, Socjaldemokraci, Socjaliści, później również Anarchiści). Rozpoczęła się w lipcu 1936 roku, a zakończyła w 1939. Była "polem testowym" dla wyposażenia niemieckiego, które mogło sprawdzić się w warunkach bojowych (Legion Condor).

16. Wielki Kryzys Gospodarczy to załamanie rynku światowego, które rozpoczęło się od krachu na giełdzie nowojorskiej w 1929 roku (Czarny Czwartek). W czasie Wielkiego Kryzysu doszło do wzrostu popularności etatyzmu i interwencji państwa w rynek. Kryzys spustoszył wiele krajów (USA, Polska, Wielka Brytania, Holandia, Japonia, Niemcy itd). Pośrednim skutkiem Wielkiego Kryzysu był wzrost popularności radykalnych ideologii w Niemczech (Komunizm, Strasseryzm i Nazizm).

17. Okres w historii ZSRR, kiedy doszło do nasilonego terroru NKWD. Czystka rozpoczęła się w 1937 roku i trwała około rok (czasem podaje się, że rozpoczęła się już w 1934 roku i trwała aż do 1939 roku). Była pokazem paranoi Stalina, który na każdym kroku widział swojego odwiecznego wroga - Trockiego.

18. Mein Kampf (niem. Moja Walka) to książka napisana przez Adolfa Hitlera i wydana w 1925 roku. Była ideologicznym manifestem Hitlera i nazizmu.

19. NSDAP - Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników. Partia założona w 1920 roku, kierowana przez Adolfa Hitlera. Była platformą polityczną organizującą i zrzeszającą nazistów niemieckich. W 1933 roku wygrała wybory w Niemczech i zaprowadziła totalitarną władzę, przeistaczając Republikę Weimarską w III Rzeszę. Podczas procesów norymberskich uznana za organizację przestępczą. Oficjalnie zakazana we wrześniu 1945 roku.

Mam nadzieję, że pomogłem