Odpowiedź :
Odpowiedź:
Pozdrawiam
Wyjaśnienie:
1. Cykl rozwojowy mchu rozpoczyna zarodnik, który wypada z zarodni. W dobrych warunkach kiełkuje on w splątek. Ze splątka wyrastają ulistnione łodyżki gametofitu. Na szczycie niektórych łodyżek powstają ograny rozmnażania płciowego Rodnie (kom. jajowe) i plemnie (plemniki). Plemnik w kropli wody przepływa do rodny gdzie łączy się z komórką jajową, na skutek zapłodnienia powstaje zygota, z której rozwija się roślina, wytwarzająca zarodniki, zwana sporofitem.
2. Zapłodnienie - połączenie się komórek rozrodczych (gamet), w wyniku czego powstaje nowa komórka – nazywana zygotą. Sam proces połączenia gamet określany jest również terminem syngamia.
Zygota - komórka powstała w wyniku zapłodnienia, czyli połączenia gamety męskiej z gametą żeńską. W rezultacie powstaje komórka diploidalna, której materiał genetyczny pochodzi w połowie od ojca, w połowie od matki.
3.
- Jako organizmy pionierskie zasiedlają tereny niedostępne dla innych roślin.
- Magazynują duże ilości wody z opadów, co zmniejsza ryzyko powodzi.
- Mchy dają schronienie wielu zwierzętom bezkręgowym
- Większe zwierzęta, np. ptaki i wiewiórki, wykorzystują mchy do budowy gniazd.
- Największe znaczenie dla człowieka mają torfowce. Powstaje z nich torf, który jest wykorzystywany w ogrodnictwie i w celach leczniczych.