Odpowiedź :
1 Świętokrzyskie kusoki Ostatni tydzień karnawału, który rozpoczynał się od Tłustego Czwartku i trwał do północy we wtorek przed Środą Popielcową nazywany był w dawnej Kusokami. W tym czasie, szczególnie na wsi, do karczmy przychodzili w strojach ludowych okoliczni mieszkańcy i przynosili ze sobą jakiś smakołyk. Na stołach były biały i czerwony barszcz z pasztecikami, kapusta z grochem, kasza gryczana ze skwarkami oraz pierogi z mięsem i kapustą, pączki i chrust. Dziś o świętokrzyskie kusoki dbają głównie koła gospodyń wiejskich.
2 Ważne, żebyśmy pamiętali o naszej kulturze, o naszym dziedzictwie narodowym. Tradycje polskiej wsi wyróżniają nas spośród innych krajów.
3 Zespół Pieśni i Tańca „Kielce” to polski zespół artystyczny, odwołujący się do muzyki ludowej, tańca i folkloru. Zespół ma siedzibę w Wojewódzki Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Zespół tworzy 30 osób. W jego skład wchodzi grupa tancerzy oraz kapela. W repertuarze grupy znajduja się polskie tańce narodowe, tj. polonezy, krakowiaki, mazury, oberki, kujawiaki