Opisz różnorodność ptaków, uwzględniając podział i przystosowanie do środowiska i sposobu odżywiania.
Pliss na teraz!!!!


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Różnorodność ptaków jest ogromna. Opanowały one prawie wszystkie środowiska życia. Żeby było to możliwe musiały odpowiednio się do nich przystosować i wyspecjalizować.

Na przykład :

Ptaki drapieżne- mają hakowaty dziób i silne, ostre szpony pozwalające na schwytanie i rozszarpanie ofiary. Potrafią szybować wysoko na niebie, mają duże i szerokie skrzydła lub wąskie, wygięte do tyłu jeżeli chwytają ofiarę w locie- rząd drapieżne. Sowy polują nocą. Mają duże, okrągłe oczy przystosowany do widzenia w ciemności i świetny słuch. W dzień ukrywają się. Ich ubarwienie jest ciemne, "maskujące", zlewa się z otoczeniem .

Ptaki wodne- potrafią nurkować. Należą do nich kaczki, gęsi, perkozy, łabędzie. Miedzy palcami w kończynie tylnej mają rozpiętą błonę pławną, która pomaga w pływaniu, duża ilość tkanki tłuszczowej chroni je przed utratą ciepła. Gruczoł kuprowy produkuje bardzo dużo wydzieliny, którą rozprowadzają po całym ciele. Jest to izolacja przed zamakaniem piór.

Ptaki brodzące- zamieszkują tereny podmokłe, porośnięte wysokimi trawami. Mają długie szyje i nogi, dzięki czemu mogą swobodnie brodzić po mokradłach. Palce u nóg są długie i cienkie.

Żywiące się nektarem- mają wydłużone, proste dzioby, niekiedy zagięte na końcu i długi rozdwojony lub pędzelkowaty język. Umożliwia im to dostanie się do dna kielicha kwiatowego i pobranie nektaru. Takie przystosowania występują u miodojadów, nektarników i kolibrów.  

Dzięcioły- wydziobują pokarm( korniki) spod kory, uderzając dziobem o pień drzewa, dlatego muszą mieć bardzo mocną czaszkę. Na kończyna tylnych są cztery palce. Dwa z nich ustawione są do przodu, a drugie dwa przeciwstawnie do nich. Dzięki temu łatwo mogą zaczepiać się o korę.