Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Wymień co najmniej 3 naturalne składniki krajobrazu.
-woda
-powietrze
- skała macierzysta
-flora i fauna
2.Podaj nazwy wklęsłych form terenu i wyjaśnij, czym się od siebie różnią.
-doliny-są to podłużne zagłębienia powstałe najczęściej wzdłuż rzeki
-kotliny-są to obszary obniżone, otoczone z każdej strony obszarami wyżej położonymi
3.Wymień najważniejsze składniki gleby. Który z nich decyduje o dobrej jakości gleby?
-substancje organiczne
- substancje mineralne
- powietrze
para wodna
-ciekła woda
O dobrej jakości gleby decydują odpowiednie proporcje wszystkich wymienionych składników.
4.Wymień rodzaje wód stojących i scharakteryzuj jeden z nich.
- jeziora
- stawy
- bagna
-mokradła
Są to zbiorniki śródlądowe, czyli otoczone ze wszystkich stron lądem. W naszym kraju najczęściej wypełnione są wodami słodkimi, ale na świecie jest kilka jezior słonych, np. Kaspijskie i Martwe.
5.W jaki sposób rozwój przemysłu wpłynął na zmiany w krajobrazach?
Wpływ działalności człowieka na krajobraz w ostatnich latach jest bardzo intensywny, co związane jest ze zdobyczami nauki i techniki. Ludzie wędrują ze wsi do miast, budują duże osiedla na małych przestrzeniach, rozwijają przemysł. Działania te powodują zanikanie naturalnego krajobrazu.
6.Czego nie wolno robić na terenie parku narodowego? Podaj minimum 3 przykłady.
-W parku narodowym jesteś gościem. Wchodząc do parku, pamiętaj, że przyszedłeś tu „z wizytą”, musisz więc dostosować się do zasad ustalanych przez gospodarzy. Poruszaj się po wyznaczonych szlakach i dla własnego bezpieczeństwa nie schodź z oznakowanej ścieżki.
-Nie pal poza wyznaczonymi miejscami. W parku narodowym nie można palić papierosów poza wyznaczonymi miejscami. Co z ogniskiem? Pamiętaj, że palenie ognisk jest dozwolone wyłącznie w miejscach wyznaczonych przez dyrektora parku. Rozpalenie ogniska w przypadkowym miejscu jest karane, bo może spowodować groźne następstwa i nieodwracalne straty.
-Nie hałasuj, zachowaj ciszę. Przemierzając parkowe ostępy, nie krzycz, nie rozmawiaj za głośno, nie włączaj muzyki. Być może zostanie to nagrodzone spotkaniem z dzikimi zwierzętami i możliwością ich podziwiania w naturalnym środowisku. Hałas i rwetes tylko je wypłoszy.
- Nie „zaczepiaj” zwierząt, las to ich dom. Pamiętaj, aby nie zbliżać się do napotkanych na szlakach zwierząt, nie „zaczepiać” ich, nie prowokować, nie karmić (np. niedźwiedzi w Beskidach). Pod żadnym pozorem nie zabieraj zwierząt z lasu! Zrobisz im krzywdę, a nie pomożesz!