Cześć czy ktoś mi wypisze jakieś ciekawostki na temat Gupika pawie oczko? Zależy mi na tym, aby nie było wszystko z internetu, ponieważ już szukałam :)
daje naj


Odpowiedź :

Gupik pawie oczko jest rybą jajo-żyworodną , czyli kiedy samica rodzi na świat wychodzą młode , a nie ikra. Gupiki są popularnymi rybkami akwariowymi , swoją popularność zyskały dzięki pięknemu ubarwieniu i łatwej hodowli oraz rozmnazaniu. Samice są mniej wybarwione niż samce. Istnieje bardzo dużo odmian barwnych gupika.

Różnice samców od samic, te dwie płcie różnią się znacząco, samce są mniejsze i bogato ubarwione, samice szare.

Samice żyją dłużej (do kilku lat) samce natomiast maksymalnie 2 lata.

Jest tak popularna że bardzo rzadko widuje się "dzikie osobniki", zazwyczaj są hodowane przez pokolenia, chociaż nawet takowe przypominają zachowaniem pierwotną formę, choć z wyglądu są o wiele barwniejsze.

Naturalnie występują w Ameryce Południowej, gdzie trafiły z hodowli.

Jest bardzo wytrzymała, polecana dla osób zaczynających z akwarystyką, im gorsze ma warunki tym szybciej się rozmnaża by utrzymać gatunek.

Muszą żyć w grupie, jednak samców zawsze powinno być o połowę mniej niż samic, samce są nachalne i uganiają się za samicami w celu zapłodnienia, dlatego warto zadbać by na 1 samca przypadały 2 samice, by żadna nie czuła się przemęczona.

Samce imponują samicą wielkością, barwą i kształtem ogona.

Ciąże u samic można rozpoznać po nadętym brzuchu i czarnej plamce na dole brzucha.

Nie są wybredne w wyborze pożywienia, najchętniej jedzą insekty latające lub rośliny, ale szybko przyzwyczajają się także do suchego pokarmu dla rybek, który nawet w najprostszej wersji zawiera większość witamin i wartości które potrzebują gupiki.

Powinny być karmione często, ale w małych ilościach ponieważ trawią około 45 minut i nie są w stanie naraz zjeść dużej ilości pokarmu.

Raz w tygodniu powinno im się robić post jedzeniowy, by oczyścić ich jelita.

Gdy w akwarium z gupikami trzymamy inne ryby warto zapewnić bujną roślinność, gdyż małe gupiki często stanowią pożywienie dla większych ryb, i schronieniem dla nich mogą być rośliny.

Gupiki zjadają swoje potomstwo dlatego przy braku roślin warto oddzielić je od starszych osobników, aż będą na tyle duże by dorosłe osobniki nie stanowiły dla nich zagrożenia.

Przy zbyt rzadkiej wymianie wody mogą chorować na martwice płetw, objawia się to traceniem koloru płetw i strzępieniem się ich.

W akwarium dobrze dogadują się z krewetkami, ślimakami i zbrojnikami, są łagodne więc mogą być mieszane z innymi nieagresywnymi rybami.

Mioty mają około 30-40 sztuk młodych i występują co 4-6 tygodni dlatego warto kontrolować ich rozmnażanie by nie przerybić akwarium.