Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Wady= znaczne naciski na wały i łożyska, (zwiększenie wymiarów i ciężaru przekładni), szybsze i nierównomierne zużycie współpracujących elementów itp.; niemożność zapewnienia stałego przełożenia ze względu na występowanie poślizgu. Wybrane schematy przekładni ciernych przedstawia rys. Rodzaje poślizgu.
2. Sprawność mechaniczna przekładni. Podczas przenoszenia mocy z wału czynnego na wał bierny powstają straty energii, spowodowane oporami tarcia, poślizgiem itp., zatem moc P2 na wale biernym jest mniejsza od mocy P1 na wale czynnym.
3. Pasy zębate wykonuje się z gumy i poliuretanu
4. Przekładniami cięgnowymi nazywa się przekładnie mechaniczne, składające się z dwóch rozsuniętych kół i opasującego je podatnego cięgna. W zależności od rodzaju cięgna rozróżnia się przekładnie: *pasowe z pasem płaskim, klinowym, okrągłym lub zębatym, *łańcuchowe z łańcuchem płytkowym lub zębatym.
5. Przekładnia zębata- w ostatnim artykule opisaliśmy zastosowanie przekładni zębatej i wyjaśniliśmy zasadę jej działania. Przypomnijmy więc tylko, że ten typ przekładni stosuje się w maszynach budowlanych, samochodach, rowerach, klasycznych zegarach, tokarkach czy frezarkach.
6. Jeśli chcemy skrócić łańcuch o nieparzystą liczbę ogniw, pojawia się konieczność usunięcia jednego ogniwa więcej, a następnie zamontowanie ogniwa wygiętego, w innym wypadku trudno będzie nam połączyć łańcuch.
7. Mogą współpracować z większą ilością kół jednocześnie.
8. Tego nie wiem :((
Licze na naj <33
Wyjaśnienie: