10
Ananas ważący 2, 25 kg kosztuje 18 zł.
a) Ile kosztuje 1 kg ananasa?
b) Ile należy zapłacić za owoc ważący 1,4 kg?
c) Ile ważył ananas, za który zapłacono 17,60 zł?


Odpowiedź :

A.

[tex]2,25kg = 18zl |:2,25\\1kg = 8zl[/tex]

Odp: 1kg kosztuje 8zł.

B.

[tex]1kg - 8zl\\100g - 80gr\\1,4kg - 8zl + 80gr + 80gr + 80gr + 80gr \\1,4kg - 11,20zl[/tex]

Odp: 1,4kg owoca kosztuje 11,20zł.

C.

[tex]x - 17,60\\1kg - 8zl\\\\x = \frac{1 * 17,60}{8} = \frac{17,60}{8} = 2,2[/tex]

Odp: Ananas ważył 2,2kg (2200g)